Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spacer po Wzgórzu Św. Wojciecha [ZDJĘCIA]

WAK, Zdj. Łukasz Gdak
Wzgórze św. Wojciecha to urocze miejsce, na co dzień zapomniane

Zobacz też: Tajemniczy mur cmentarny na Wzgórzu Św. Wojciecha

Święty Wojciech był w średniowieczu odrębnym organizmem miejskim z własnym samorządem. Kierowali nim proboszczowie parafii Św. Wojciecha. Sprawowali oni funkcje burmistrzów. Na wzgórzu mieściły się pracownie rzemieślnicze, był browar.

Powstanie miasta nierozerwalnie związane jest z postacią św. Wojciecha, który - jak chce legenda - właśnie na wzgórzu pomiędzy dopływami Warty wygłosił kazanie przed udaniem się z wyprawą misyjną do Prus. W miejscu, w którym zwracał się do wiernych, powstał kościół jemu poświęcony.

Kościół Św. Wojciecha był dla poznaniaków w XIX i w pierwszej połowie XX wieku niezwykle ważny. Był poznańską "Skałkę". To pod jego posadzką spoczęły prochy: Józefa Wybickiego – twórcy Hymnu Polskiego, Antoniego Kosińskiego – współtwórcy Legionów Dąbrowskiego, płk Andrzeja Niegolewskiego – uczestnika szarży pod Somosierrą, Heliodora Święcickiego – założyciela i pierwszego rektora Uniwersytetu Poznańskiego, ks. Wacława Gieburowskiego – założyciela i pierwszego dyrygenta chóru katedralnego, Feliksa Nowowiejskiego – kompozytora, twórcy melodii Roty, Tadeusza Szeligowskiego – kompozytora, Stefana Bolesława Poradowskiego – kompozytora i pedagoga, Pawła Edmunda Strzeleckiego - podróżnika. Tam też znalazło się serce gen. Jana Henryka Dąbrowskiego.

Odniesień do krakowskiej Skałki jest, oczywiście, więcej. Dość wspomnieć jeszcze Wyspiańskiego, który zaprojektował witraże do świątyni.

Wart obejrzenia jest też - stojący na przeciw kościoła Św. Wojciecha - barokowy kościół św. Józefa i klasztor Karmelitów Bosych. Spacerują po Wzgórzu Św. Wojciecha trzeba też zajrzeć na cmentarz Zasłużonych.

Na Wzgórze Św. Wojciecha z aparatem fotograficznym wybrał się nasz redakcyjny kolega, Łukasz Gdak. Zobaczmy tę część Poznania jego oczyma.

KOŚCIOŁY W POZNANIU: MSZE ŚW. W NIEDZIELE, ŚWIĘTA I DNI POWSZEDNIE

Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto