18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stojaki na rowery w Poznaniu - Czy jest ich za mało?

Norbert Kowalski
Stojaki na rowery w Poznaniu - Czy jest ich za mało?
Stojaki na rowery w Poznaniu - Czy jest ich za mało? Norbert Kowalski
Stojaki na rowery w Poznaniu - czy jest ich za mało? Rowerzyści skarżą się, że w centrum wciąż jest niewystarczająco dużo stojaków, do których mogą przypiąć rowery. Przez to nieraz muszą zostawiać swoje pojazdy przy znakach drogowym lub innych miejscach.

Stojaki na rowery w Poznaniu - Czy jest ich za mało?
- Na pewno jest lepiej niż kiedyś. Od piętnastu lat jeżdżę rowerem po mieście i trzeba powiedzieć, że w tym czasie zaszła ogromna zmiana, lecz nadal jest to problem. Przydałoby się więcej stojaków w okolicach Starego Rynku, Placu Wolności i nad Jeziorem Maltańskim. Ludzie często tam przyjeżdżają, by pobiegać, a nie mają gdzie przypiąć roweru - opowiada pan Stanisław.

Jak się okazuje nie tylko on uważa, że stojaków na rowery jest za mało. Poznańscy rowerzyści zwracają uwagę na fakt, iż w okolicach centrum ciężko jest znaleźć miejsce, gdzie można zostawić swój pojazd.

Jednak istnieje szansa, że w przyszłości ta sytuacja ulegnie zmianie. Zarząd Dróg Miejskich stale szuka lokalizacji dla nowych stojaków, a ich liczba w mieście wciąż wzrasta.

- Stojaków w centrum stale przybywa i zamierzmy nadal zwiększać ich liczbę. W najbliższym czasie pojawią się nowe, między innymi na Rynku Bernardyńskim, w rejonie murów obronnych, a także przy areszcie przy ul. Młyńskiej - wyjaśnia Andrzej Bilert z Zarządu Dróg Miejskich. Nowe stojaki mają pojawić się już na początku sierpnia.

ZOBACZ:

Rowerzyści zwracają również uwagę, że ciężko im znaleźć stojaki zwłaszcza w mniej popularnych miejscach. - O ile nie ma kłopotu przy galeriach handlowych, o tyle przy małych sklepach lub rzadziej odwiedzanych miejscach, ciężko jest przypiąć rower - tłumaczy pani Olga.

W tej sytuacji rozwiązaniem mogłaby być dobra wola właścicieli poszczególnych sklepów lub kawiarenek. - Pewną rolę odgrywają także właściciele lokali, gdyż oni również mogą ułatwić życie rowerzystom i postawić stojaki koło swoich knajp. Z drugiej strony rowerzyści zawsze chcą parkować jak najbliżej celu, więc nawet jeśli piętnaście metrów dalej jest stojak, to niejednokrotnie i tak wybierają przypięcie roweru do znaku - tłumaczy Bilert.

Mimo tego, iż w mieście jest około 500 stojaków, część z nich bardzo rzadko jest wykorzystywana, bądź rowerzyści w ogóle ich nie zauważają. Jednak jak zapewnia Andrzej Bilert, Zarząd Dróg Miejskich stara się ustawiać je w takich miejscach, by były jak najlepiej widoczne.

Od czego zależy umiejscowienie stojaków? Decydującą rolę odgrywa fakt czy dane miejsce jest częstym punktem podróży rowerzystów. - Stojaki są montowane w miejscach, które służą nie tylko lokalnym celom, lecz większej liczbie rowerzystów. Nie jesteśmy jednak w stanie postawić wszędzie stojaków i spełniać indywidualnych życzeń każdego rowerzysty. Nie da rady się każdemu dogodzić - kończy Bilert.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto