Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Straż miejska we Wrześni walczy ze śmieciarzami [ZDJĘCIA]

Ewa Konarzewska-Michalak
Straż miejska we Wrześni walczy ze śmieciarzami
Straż miejska we Wrześni walczy ze śmieciarzami fot. Straż Miejska we Wrześni
Straż miejska we Wrześni walczy ze śmieciarzami. Czujemy się coraz bardziej odpowiedzialni za czystość środowiska. W minionym roku straż odebrała od mieszkańców 45 zgłoszeń o zaśmiecaniu. To dwa razy więcej niż w 2012 roku.

Straż miejska we Wrześni czuwa nad tym, by nasze ulice, parki i lasy były czyste. Każdego dnia pod jej nadzorem na ulice wychodzą osoby, które porządkując przestrzeń publiczną odpracowują karę pozbawienia wolności. Szczycimy się, że Września jest czysta, to jednak nie dzieje się samo.

Choć mentalność Polaków powoli się zmienia nadal nie brakuje ludzi wyrzucających odpadki wokół siebie zamiast do kosza. W zeszłym roku skazani pod okiem straży miejskiej zebrali 1976 worków pełnych śmieci. Przez 10 lal w całej gminie zabrano ich aż 22 tysiące!

Straż miejska we Wrześni - zobacz zdjęcia z dzikich wysypisk śmieci

W 2013 roku strażnicy ukarali mandatami 28 sprawców zaśmiecenia - 10 razy niż poprzednich latach. Są wśród nich osoby urządzające dzikie wysypiska w lasach, jak również mieszkańcy zaśmiecający chodniki papierkami po słodyczach, fast foodach i butelkami po napojach. Fakt, że mandatów wystawia się coraz więcej świadczy o tym, że rośnie odpowiedzialność społeczna mieszkańców. W minionym roku straż odebrała 45 zgłoszeń od obywateli - dwa razy więcej niż w 2012 roku.

- Ludzie stali się bardziej wrażliwsi, mają świadomość, że wszyscy powinniśmy dbać o czystość środowiska - mówi starszy specjalista Straży Miejskiej we Wrześni Anna Hedrych-Stanisławska. - Reagują, gdy widzą, że ktoś śmieci. Widzą też, że ich interwencje przynoszą skutek, bo coraz więcej sprawców udaje się zidentyfikować i ukarać.

Śmieci w większych ilościach pojawiają się zwykle w przydrożnych rowach i lasach - w Uroczysku-Zawodzie, Dębinie, lasach czerniejewskich oraz przy lucynówce, drodze łączącej Sokołowo z Osiedlem Sokołowskim.

Sprawca zwykle dostaje mandat do 500 złotych, jeśli sprawa trafi do sądu, co jednak rzadko się dzieje, grzywna może wzrosnąć do 5 tysięcy złotych. Winni muszą też posprzątać i w legalny sposób pozbyć się odpadków.

Na dzikich wysypiskach strażnicy znajdują najróżniejsze rzeczy. Są to najczęściej pozostałości po remontach, generalnych porządkach domowych, stare telewizory, sprzęty AGD, ale też zużyty basen ogrodowy czy telefon komórkowy.

Jak śmieciarze usprawiedliwiają swoje czyny? Tłumaczą się bezmyślnością lub zaskoczeni, że zostali zdemaskowani utrzymują, że zapłacili komuś za wywóz śmieci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wrzesnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto