18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tatry: uwaga na wylegujące się żmije

Łukasz Bobek
Żyjące w Tatrach żmije zygzakowate właśnie mają okres godowy. Nie zaczepiane, nie zaatakują. Gorzej, gdy ktoś wykaże się nadmierną ciekawością. Skutki pokąsania przez nie mogą być tragiczne. Osoba, którą ugryzła żmija zygzakowata, bez szybkiej pomocy może nawet umrzeć. Dlatego teraz, gdy po roztopach w Tatrach żmije są szczególnie aktywne, radzimy naszym czytelnikom, co zrobić, gdy spotka ich przykra niespodzianka.

- Ukąszenie tego węża jest groźne - ostrzega Ali Issa Darwich, ordynator oddziału ratunkowego, w zakopiańskim szpitalu. - Dlatego każdej osobie, która zostanie ukąszona, należy szybko podać surowicę. Najpóźniej 2-3 godziny po ugryzieniu. O ile bowiem większość osób dorosłych przeżywa kontakt z jadem, to już dzieci czy osoby starsze mogą umrzeć po ugryzieniu żmii.

Jak dodaje Darwich, jad żmii uszkadza układ nerwowy, zmniejsza krzepliwość krwi i zmienia rytm serca. Lekarze jednocześnie odradzają turystom stosowanie metod zaczerpniętych z amerykańskich westernów, jak choćby wysysanie jadu czy przypalanie rany.

O tym, że po ukąszeniu do naszego ciała dostał się jad, świadczy wygląd rany. Jeżeli ma ona postać dwóch punktowych skaleczeń, krwawi i towarzyszy temu silny ból, najprawdopodobniej doszło do zatrucia jadem.

Pokąsanego należy uspokoić. Powinien jak najmniej się poruszać. Rannego trzeba ułożyć też w takiej pozycji, by ukąszone miejsce znajdowało się niżej niż serce.

- Przypadki ukąszeń żmii zdarzają się w Tatrach rzadko - mówi Jan Krzysztof, naczelnik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. - Jeśli jednak taki wypadek już się wydarzy, turysta powinien nas wezwać.

- Taka interwencja zdarza się raz, może dwa razy w roku - mówi Tomasz Zwijacz Kozica, przyrodnik z TPN. - Żmije zygzakowate występują do wysokości 2000 metrów nad poziomem morza. Najczęściej można na nich usiąść czy stanąć, gdy jesteśmy na polanie lub ostańcach skalnych. Te gady lubią się w takich miejscach wygrzewać.

W Tatrzańskim Parku Narodowym żyje zaledwie kilka gatunków płazów i gadów. Te najczęściej spotykane, jak np. salamandra plamista, są całkowicie niegroźne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto