18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Unijne wsparcie to szansa na rozwój i realizację marzeń

Krzysztof M. Kaźmierczak
Unijne pieniądze pomogły zmienić zdegradowane tereny pogórnicze w Kleczewie w wielki park z licznymi atrakcjami
Unijne pieniądze pomogły zmienić zdegradowane tereny pogórnicze w Kleczewie w wielki park z licznymi atrakcjami Archiwum UMWW
O tym jak wielka jest skala unijnego wsparcia dla Wielkopolski najlepsze wyobrażenie dają liczby. Do początku kwietnia br. w ramach dotowanego z funduszy Unii Europejskiej Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego przyznano dofinansowanie na realizacje 2176 projektów - łącznie na sumę ponad 6 mld zł. W znacznie mierze z pieniędzy tych skorzystali przedsiębiorcy z naszego regionu - zarówno małe i średnie firmy, a nawet osoby prowadzące indywidualną działalność gospodarczą.

Jeszcze więcej było beneficjantów Inicjatywy JEREMIE zapewniającej korzystne pożyczki, kredyty i poręczenia. Zawarto aż 5200 umów na tego rodzaju wsparcie inicjatyw gospodarczych i społecznych.
Żeby być konkurencyjnym

Wśród wielkopolskich firm, które sięgnęły po unijne fundusze najwięcej uzyskało je w ramach poprawy konkurencyjności na rynku (to jeden z priorytetów WRPO). Dotyczy tego 1313 podpisanych umów.
Dofinansowanie na taki cel otrzymała np. firma Krochetta z Gostynia produkująca nakrycia głowy dla niemowląt. Dotacja z funduszy UE pozwoliła zakupić specjalistyczny automat hafciarski do produkcji odzieży dziecięce.

Unijne dotacje pozwoliły też na rozwój Zakładu Piekarskiego Romana i Elżbiety Maciejewskich z Poznania. Mogli oni kupić urządzenia, które pozwoliły na zwiększenie asortymentu piekarni.

Swoja pozycję na rynku poprawiła dzięki pożyczce z JEREMIE także drukarnia Kalgraf z Kalisza. Mogła bowiem zakupić niezwykle wydajny drukarski "kombajn" - maszynę o wydajności 120 stron na minutę, które umożliwia nawet druk książek.

Euro na marzenia

Unijne wsparcie pomaga w realizacji marzeń drobnych przedsiębiorców. Przykładem tego jest rodzina Kanurskich prowadząca gospodarstwo agroturystyczne "Poziomka" w Kujankach na Pojezierzu Krajeńskim (powiat Złotów).
Dotacja z WRPO pozwoliła Kanurskim na zbudowanie mikro browaru na potrzeby ich gościńca. To marzenie czekało na swoją realizację aż dziewięć lat, ale efekty przeszły najśmielsze oczekiwania. Produkowane od ubiegłego roku w trzech odmianach piwo "Joker" z "Poziomki" zyskało szybko dobrą opinie wśród miłośników pienistego trunku z całego kraju. Do tego stopnia, że popyt na piwo z Kujanek bywa wyższy niż możliwości produkcyjne browaru. Co ciekawe, warzy je najmłodszy browarnik w Polsce, 19-letni Jędrzej Kanurski.
Z kolei dzięki kredytowi otrzymanemu w ramach Inicjatywy JEREMIE marzenie o otwarciu w Czarnkowie własnej restauracji mógł zrealizować pan Tomasz Skuza. Gustownie urządzona w stylu obrazów Gustava Klimta, serwująca potrawy kuchni polskiej i śródziemnomorskiej "Bohema" cieszy się zainteresowaniem nie tylko mieszkańców Czarnkowa i okolic.

Korzyści dla wielu

Z europejskich pieniędzy dofinansowywane są liczne przedsięwzięcia podejmowane przez samorządy. W takich przypadkach beneficjentami są wszyscy mieszkańcy lokalnych społeczności.

Tak stało się np. w Kleczewie. Gmina skorzystała ze środków z WRPO, aby zdegradowane, pogórnicze tereny zagospodarować na cele rekreacyjne. Na obszarze o powierzchni niemal 40 ha zbudowano park z placami zabaw, ścieżkami rowerowymi i trasami dla quadów, wypożyczalnią sprzętu wodnego oraz parkiem linowym (na zdjęciu).

Podobny efekt osiągnęła inna gmina z powiatu konińskiego - Ślesin. Dzięki dofinansowaniu zbudowano na Jeziorze Ślesińskim nowoczesną przystani wodną. Jest ona zlokalizowanej na służącej do żeglugi śródlądowej Wielkiej Pętli Wielkopolski. W tym przypadku inwestycja nie tylko przydała się okolicznym mieszkańcom do celów rekreacyjnych, ale również wpłynęła na rozwój drobnej przedsiębiorczości - w rejonie przystani powstało wiele punktów gastronomicznych oraz park linowy i strzelnica paintballowa.

Wielkopolscy beneficjenci dotacji utworzyli dzięki nim co najmniej 3,5 tys. miejsc pracy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto