Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ustawa śmieciowa w Świętochłowicach: Za mało pojemników na odpady

Martyna Dyszka
Mało pojemników na śmieci w Świętochłowicach
Mało pojemników na śmieci w Świętochłowicach M. Dyszka
Nowa ustawa śmieciowa w Świętochłowicach funkcjonuje od trzech miesięcy. To dość dużo czasu, by gospodarka odpadami komunalnymi funkcjonowała w nienaganny sposób. Niestety, tak nie jest.

Ustawa śmieciowa w Świętochłowicach solą w oku mieszkańców

Jednym z problemów, na który skarżą się mieszkańcy Świętochłowic, jest zbyt mała ilość pojemników na śmieci pod ich domami. Tak jest m.in. przy ulicy Zubrzyckiego 34. - Jak jeszcze nasze śmieci odbierane były przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej mieliśmy pięć pojemników po 1100 litrów - mówi Gertruda Korek, mieszkanka bloku przy Zubrzyckiego.

Po wejściu nowej ustawy śmieciowej i odbieraniu odpadów przez Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych, mieszkańcy mają też mają pięć pojemników, ale po 120 litrów! Nic dziwnego, że śmieci nie mieszczą się w pojemnikach. Śmieci do nich wyrzuca 70 rodzin. - Śmieci odbierają od nas dwa razy tygodniu. Między czwartkiem a wtorkiem zbiera się tu masa śmieci. To za duży odstęp czasu - dodaje pani Gertruda.

- Proszę zobaczyć, tak właśnie wygląda segregacja śmieci w Świętochłowicach! Jak mamy segregować, skoro nie ma do tego warunków? Ponadto przyjeżdża jedna śmieciarka i pakowane są do niej wszystkie odpady - burzą się sąsiedzi pani Korek.

Ustawa śmieciowa w Świętochłowicach: Za mało pojemników na odpady? Zgloście to!

- W przypadku za małej ilości pojemników właściciel w przypadku domu jednorodzinnego lub zarządca w przypadku domu wielorodzinnego powinien ten fakt zgłosić osobiście lub pod numerem telefonu 32 3491-884 w Wydziale Ekologii i Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach. Po przyjęciu zgłoszenia pracownicy wydziału zgłaszają konieczność podstawienia stosownych pojemników firmie, z którą gmina ma podpisaną umowę na odbiór odpadów - wyjaśnia Krzysztof Maciejczyk, rzecznik urzędu.

Natomiast w przypadku mieszania odpadów selektywnie zebranych wraz ze zmieszanymi przez firmę wywozową, mieszkańcy powinni zgłaszać ten fakt również do Wydziału Ekologii i Gospodarki Odpadami. - Każdy taki incydent jest podstawą do nałożenia kary pieniężnej. Zgodnie z umową za każdy fakt zmieszania odpadów przysługuje kara 5000 zł - tłumaczy Maciejczyk.

I tak jak już informowaliśmy, nie spodziewajcie się kolorowych pojemników na śmieci. W umowie z PUKiem nie ma zapisu, że pojemniki na śmieci segregowane powinny być w poszczególnych kolorach. - Wynika to z faktu, że zapisy regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy nie wymagają konkretnej kolorystyki. Do selektywnego gromadzenia odpadów w zabudowie wielorodzinnej stosuje się stosownie opisane pojemniki - dodaje rzecznik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto