Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wydarzenia tygodnia w serwisie Głos.tv [WIDEO]

Redakcja
Zobacz najważniejsze wydarzenia tygodnia w serwisie Glos.tv.

Lekcja historii na Ostrowie Tumskim

Na Ostrowie Tumskim powstanie Rezerwat Archeologiczny. Akt erekcyjny pod jego budowę został wmurowany w poniedziałek, choć trwające od dłuższego czasu prace konstrukcyjne są już bardzo zaawansowane. Postawiono ściany, widać nawet strop budynku. Całość ma zostać udostępniona zwiedzającym w maju przyszłego roku.

Rezerwat Archeologiczny będzie jedną z atrakcji parku historycznego na Ostrowie Tumskim. Będzie tam można oglądać między innymi wał z czasów Mieszka I czy pozostałości murów obronnych, wzniesionych w XVI wieku.

Radni o stadionie

Po ABW, NIK i CBA przyszedł czas na radnych. W radzie miasta Poznania powstanie specjalna komisja, która przeprowadzi kontrolę na stadionie. Modernizacja obiektu i idące za tym koszty to niezmiennie gorący temat wśród radnych, którzy wkrótce będą musieli zadecydować wyłożeniu na ten cel kolejnych milionów. Póki co czekają na rozstrzygnięcie kwestii operatora stadionu.

Przy tak dużej inwestycji kontrole są potrzebne, komentuje powołanie komisji prezydent Ryszard Grobelny. Radni jak zaznacza będą musieli zmierzyć się z bardzo trudną materią.

Wiemy, kto wybuduje nową zajezdnię

Krakowska firma ZUE oraz kielecka Elektrobudowa wybudują nową zajezdnię na Franowie. W środę w Muzeum Komunikacji Miejskiej poznańskie MPK podpisało z konsorcjum umowę na realizację tej inwestycji.

Nowa zajezdnia, jak podkreśla prezes MPK w Poznaniu, Wojciech Tulibacki, jest w mieście bezwzględnie potrzebna. Te obecnie funkcjonujące nie są w stanie pomieścić wszystkich tramwajów. Część pojazdów musi nocować na torach odstawczych, co jest bardzo kosztowne.

Koszt realizacji inwestycji to około 240 milionów zł. Pieniądze da miasto i MPK. Na projekt udało się też uzyskać dofinansowanie z Unii Europejskiej, na razie 50 mln zł, ale są szanse na zwiększenie dotacji.

Mieszkańcy Poznania o budżecie

Na co zwiększyć wydatki z budżetu miasta a na czym oszczędzać? Czym władze Poznania powinny się zająć w pierwszej kolejności, a na co w tej chwili miasta nie stać. Na te i wiele innych pytań odpowiadali uczestnicy pierwszego w Polsce sondażu deliberatywnego na temat miejskiego budżetu.

Chcemy lepszych dróg, chodników i oświetlenia, czystego miasta i poprawy bezpieczeństwa. To trzy najważniejsze sprawy, które należy załatwić w Poznaniu. A przynajmniej tak wynika z przeprowadzonego w czerwcu sondażu. Eksperyment był udany, jak podkreśla Rafał Janowicz z Pentora, bo nie tylko dostarczył władzom miasta cenną dla nich wiedzę, ale pobudził też dyskusję na temat budżetu.

W konsultacjach społecznych, które odbyły się w czerwcu, wzięło udział 131 osób. Prezydent Poznania Ryszard Grobelny deklaruje, że wyniki konsultacji będą wzięte pod uwagę przy konstruowaniu przyszłorocznego budżetu.

Zobacz najnowsze filmy w serwisie Glos.tv

Pytani o ocenę działań inwestycyjnych uczestnicy badania w zdecydowanej większości pozytywnie oceniła branie przez miasto kredytów na inwestycje, inwestycji dofinansowywanych przez Unię, budowę Term Maltańskich oraz powstania Stadionu Miejskiego. Choć 55 proc. z nich uważa, że koszt tej ostatniej inwestycji jest za wysoki.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wydarzenia tygodnia w serwisie Głos.tv [WIDEO] - Poznań Nasze Miasto

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto