Niemal równo cztery lata od podjęcia przez władze miasta decyzji, że Gdańsk chce organizować mecze Euro 2012, i ponad półtora roku od przyznania Polsce i Ukrainie finałów futbolowych mistrzostw, rozpoczyna się budowa ...

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Niemal równo cztery lata od podjęcia przez władze miasta decyzji, że Gdańsk chce organizować mecze Euro 2012, i ponad półtora roku od przyznania Polsce i Ukrainie finałów futbolowych mistrzostw, rozpoczyna się budowa stadionu piłkarskiego w Gdańsku. W poniedziałek, 15 grudnia, o godz. 11.30 koparki wjeżdżają na Letnicę!
Tym samym rozpocznie się budowa stadionu piłkarskiego roboczo nazywanego "Baltic Arena". I chociaż ta nazwa spodobała się mieszkańcom, przedstawiciele Biura Inwestycji Euro 2012 w Gdańsku proszą, by jej nie używać. Dla nazwy stadionu szukają bowiem sponsora. I tak, jak w Monachium funkcjonuje Allianz Arena, a w Gelsenkirchen Veltins-Arena , tak w Gdańsku ma być "? Arena".

Co zastąpi ten znak zapytania - dopiero się okaże. Nie wiadomo jednak, czy do końca 2010 r., kiedy ma się zakończyć budowa stadionu, czy później. Szefowie BIEG-u nie chcą podawać daty granicznej znalezienia nazwy dla sponsora. Podkreślają, że poszukiwania będą toczyć się równolegle do prac budowlanych. Wstępnie zainteresowany wykupieniem nazwy jest Lotos.

W listopadzie 2004 r. Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, w liście do Michała Listkiewicza, ówczesnego prezesa PZPN, informował, że Gdańsk chce zorganizować mecze Euro 2012. Gdańsk zgłosił swój akces jako pierwsze z miast, kilka tygodni przed tym, jak PZPN, starający się wówczas o organizację mistrzostw, miał zamiar wysłać do kilkunastu polskich miast oferty z informacją o wymogach organizacyjnych stawianych przez UEFA.

Koncepcja z 2004 r. zakładała, że areną zmagań piłkarzy na Euro 2012 miał być rozbudowany stadion gdańskiej Lechii.
Ten pomysł już dawno jednak zarzucono, choć wciąż ma swoich zwolenników. O tym, że zamiast stawiać "pomnik megalomanii Pawła Adamowicza" warto taniej budować stadion w "niecce Lechii", wspominał zupełnie niedawno m.in. poseł PiS Jacek Kurski.

- Też marzy mi się piękny stadion przy Traugutta, ale ma to być obiekt funkcjonalny. A ten przy Traugutta funkcjonalny nie będzie. Nie spełni wymogów UEFA choćby w zakresie liczby miejsc parkingowych - ripostuje Piotr Skiba, radny PO, członek Komisji Kultury Fizycznej i Sportu.
Gdańsk na wstępną listę polskich gospodarzy Euro 2012 trafił wiosną 2005 r. , w pokonanym polu zostawiając m.in. Szczecin i Łódź. W kwietniu 2006 r. Tomasz Lipiec, ówczesny minister sportu, zdecydował, że gospodarzami Euro będą Gdańsk, Warszawa, Poznań i Wrocław, a rolę rezerwowych przypadły Krakowowi i Chorzowowi.

Niemal równo rok później w Cardiff Komitet Wykonawczy UEFA zdecydował - Euro 2012 zorganizują Polska i Ukraina.
- To najważniejszy dzień od wielu, wielu lat - mówił wówczas Paweł Adamowicz.
Od "cudu w Cardiff" minęło 20 miesięcy. W tym czasie z Letnicy, gdzie ostatecznie zdecydowano, że powstaje stadion, usunięto ogródki działkowe. 23 października 2007 r. powstała spółka BIEG. Dwukrotnie zmieniała prezesa. Poprzednikami obecnego szefa Ryszarda Trykoski byli Bogdan Klinkosz, obecnie w strukturach BIEG-u, i Adam Giersz, obecnie wiceminister sportu. To oni organizowali pracę spółki. Szafy w siedzibie BIEG-u sukcesywnie pękały w szwach od spływających z Duesseldorfu projektów stadionu, a w naszej redakcji urywały się telefony z pytaniami od Czytelników "Czemu na tej Letnicy nic się dzieje? Nie zdążą".
- Zdążymy. Wszystko przebiega zgodnie z przyjętym harmonogramem - mówi Ryszard Trykosko, prezes BIEG-u.
Wiecha na Baltic Arenie - wróć: na stadionie piłkarskim w Gdańsku, ma zawisnąć 15 maja 2010 r.


Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!