Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdy zwierz atakuje...

Redakcja
Pewnych wątpliwych wakacyjnych przyjemności nie sposób uniknąć. Większość ugryzień i ukąszeń przez owady oraz zwierzęta nie jest groźna dla zdrowia. Warto jednak wiedzieć, co zrobić z obolałym miejscem na skórze po ...

Pewnych wątpliwych wakacyjnych przyjemności nie sposób uniknąć. Większość ugryzień i ukąszeń przez owady oraz zwierzęta nie jest groźna dla zdrowia. Warto jednak wiedzieć, co zrobić z obolałym miejscem na skórze po niespodziewanym ataku komara, osy lub psa.

Zbliża się okres urlopowy. Zanim wyruszymy na letnie wędrówki, warto zapoznać się z niektórymi zagrożeniami, które czyhają na nas nie tylko na leśnych ścieżkach. Co zrobić, gdy np. ukąsi nas żmija? Czym różnią się między sobą rany po ukąszeniach?

Wielkość i wygląd rany zależą od budowy uzębienia zwierzęcia, które ją zadało. Na przykład ranie kąsanej towarzyszy zwykle ból oraz krwawienie. Może wdać się też zakażenie. Ugryzienie kota, chomika, wiewiórki lub małego psa może przypominać ranę kłutą. Lisy i duże psy zadają rany przypominające rany szarpane z ubytkiem tkanki. Pogryzienia ostrymi siekaczami przypominają rany cięte, a rany po ugryzieniu konia są podobne do miażdżonych.

Szczęki dwie
W razie pogryzienia przez psa, kota lub konia najlepiej zasięgnąć porady lekarza. Bez odpowiedniej dezynfekcji rana może ulec zakażeniu. Trzeba długo przemywać je wodą z mydłem. W niektórych wypadkach potrzebny może być zastrzyk przeciw tężcowi i założenie szwów.
Jeżeli ugryzło nas dzikie zwierzę lub takie, które mogło nie być szczepione przeciw wściekliźnie, koniecznie należy iść do lekarza. Nawet jeśli rana wydaje się niewielka, niezbędne mogą okazać się zastrzyki przeciw wściekliźnie.

Atak zygzakowatej
Ukąszenie przez żmiję zygzakowatą zwykle okazuje się niegroźne, jednak nie zaszkodzi skorzystać z fachowej pomocy medycznej. Najczęściej występującymi objawami po ukąszeniu żmii są: silny ból, obrzęk wokół zranienia, zaczerwienienie, krwawa wybroczyna na skórze, ból głowy, spadek ciśnienia tętniczego, zawroty głowy, zaburzenia w oddychaniu, dolegliwości sercowe.
Ukąszoną kończynę należy ułożyć poniżej poziomu serca i unieruchomić oraz założyć opaskę uciskową powyżej miejsca ukąszenia. Ranę i jej okolice trzeba przemyć oraz zastosować paracetamol w płynie, który złagodzi ewentualny ból. Należy także unikać intensywnego wysiłku fizycznego.

Swędzące ukłucie
Ukłucie pospolitych owadów, np. komarów i much zwykle powoduje zaczerwienienie skóry, miejscowe swędzenie i obrzęk. Aby zmniejszyć dolegliwości, trzeba posmarować skórę spirytusem salicylowym lub specjalnym środkiem (w postaci maści lub aerozolu), który złagodzi pieczenie. Warto korzystać z dostępnych w aptekach i sklepach, środków przeciw komarom.
Niebezpieczny dla zdrowia może okazać się kleszcz. Notuje się coraz więcej zachorowań na boreliozę, którą przenosi właśnie kleszcz.

Wstrząs anafilaktyczny
Jeśli użądli nas pszczoła lub szerszeń, spróbujmy najpierw usunąć żądło z rany, delikatnie je wyciskając. Trzeba obserwować, czy nie występują objawy wstrząsu anafilaktycznego. Może to spotkać osoby uczulone na jad owadów. Objawami wstrząsu są obrzęk powiek, warg, języka, kaszel, ogólne osłabienie, nudności, wymioty, trudności w oddychaniu i sinienie skóry. Jeżeli w ciągu 20 minut od ukąszenia zaobserwujemy takie niepokojące reakcje, natychmiast zgłośmy się do lekarza.

Zostałeś ugryziony?
Mucha, komar

- Zdezynfekuj miejsce ukąszenia myjąc je wodą z mydłem. Następnie zastosuj środek antyseptyczny.
- Aby zmniejszyć stan zapalny, zwilż skórę wodą i pocieraj ją delikatnie tabletką aspiryny.
- W razie dużego obrzęku zrób kompres z wody, lodu i sody oczyszczonej (łyżeczka na szklankę wody). Zażyj tabletkę wapnia.

Kleszcz
- Usuń kleszcza ze skóry. Najlepiej zrobić to wykręcając go powoli pincetą. Jeżeli się to nie udaje, można położyć w miejsce ukąszenia ciepły kompres (ok. 10 minut).
- Jeżeli usunąłeś kleszcza, umyj skórę wodą z mydłem i zdezynfekuj.
Pszczoła, osa
- Jak najszybciej usuń żądło ze skóry.
- Posmaruj miejsce ukąszenia środkiem dezynfekującym i przeciwbólowym. Jeżeli nie masz go pod ręką, możesz użyć pasty do zębów. Zawarty w niej metanol zmniejszy obrzęk i złagodzi ból.
- Kompres z lodu (zmieniany co 2 godziny) zmniejszy ból i obrzęk oraz zapobiegnie rozprzestrzenianiu się jadu.
- Jeżeli po 24 godzinach, mimo lodowych kompresów, obrzęk utrzymuje się nadal, zrób ciepły kompres.
- Co 4 godziny weź tabletkę aspiryny lub ibuprofenu. Wypij rozpuszczalne wapno.

Pies, kot
- Dokładnie umyj ranę, płucz ją przez 5 minut, a potem zdezynfekuj.
- Jeżeli pojawi się krwawienie, zatamuj je opatrunkiem uciskowym.
- Weź środek przeciwbólowy (np. aspiryna).
- Jeśli nie masz pewności co do stanu zdrowia zwierzęcia, skontaktuj się z lekarzem. Zwierzę może zarazić cię wścieklizną.

Nina Kołakowska - GAZETA OLSZTYŃSKA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto