Gmina ta jest w Wielkopolsce drugą po Tarnowie Podgórnym, która zdecydowała się na wdrożenie takiego programu. Dodajmy, że w całym kraju na taki krok zdecydowało się póki co, zaledwie dwadzieścia samorządów.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Gmina ta jest w Wielkopolsce drugą po Tarnowie Podgórnym, która zdecydowała się na wdrożenie takiego programu. Dodajmy, że w całym kraju na taki krok zdecydowało się póki co, zaledwie dwadzieścia samorządów.

W ubiegły wtorek wieczorem na spotkanie informacyjne w tej sprawie przyszło kilkaset osób - matek i córek.
- To bardzo duży sukces - cieszyła się Ida Karpińska, szefowa ogólnopolskiego Stowarzyszenia na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy "Kwiat kobiecości", która jednocześnie opowiedziała o swoich zmaganiach z tą chorobą. Zebrani obejrzeli też filmy o kobietach chorych na tego raka oraz o tej chorobie. Ida Karpińska pogratulowała również grodziskim samorządowcom pomysłu i zgody na przeznaczenie pieniędzy na ochronę życia młodych kobiet.

Lekarz ginekolog Katarzyna Kłak w swoim wykładzie przybliżyła wiedzę na temat zakażeń wirusem HPV, na temat szczepionki i o samym procesie szczepienia. Przekonywała także obecne na sali kobiety do regularnych badań cytologicznych, ponieważ wcześnie wykryte zmiany chorobowe dają szansę stuprocentowego wyleczenia.

Wszyscy wypowiadający się specjaliści uświadamiali jak cenna jest inicjatywa grodziskiego samorządu w walce o zdrowie i życie kobiet.
Szczepienia w Grodzisku przeprowadzi Specjalistyczna Przychodnia Lekarska Edictum z Poznania, która wygrała przetarg.
Szczepieniami objęte zostaną wszystkie dziewczynki z rocznika 1996. Jak zapewnił burmistrz miasta Henryk Szymański, kolejne roczniki także będą szczepione. Pierwsze szczepienia rozpoczną się 14 marca. Dziewczynki spoza miasta zostaną dowiezione na koszt gminy.

Na szczepienia dzieci muszą zgłosić się z opiekunem, być po lekkim śniadaniu. Nie moga być także w trakcie leczenia antybiotykiem.
Szczepionkę podaje się trzykrotnie w trzymiesięcznych odstępach.
Jak podkreślała doktor Katarzyna Kłak, szczepionka podawana jest w ramię lub udo, a jej podanie nie wymaga przeprowadzenia wcześniejszego badania ginekologicznego.
Przed rozpoczęciem merytorycznej części spotkania przed zgromadzonymi na sali wystąpiły w programie artystycznym dzieci z Przedszkola Gminnego.

Burmistrz Henryk Szymański podziękował także Radzie Miejskiej za przychylne potraktowanie jego pomysłu szczepień oraz wszystkim osobom - lekarzom i urzendikom, którzy brali udział w przygotowaniu tego przedsięwzięcia.
Dodajmy, że pomysł podchwycili radni powiatowi, którzy chcieliby, aby akcja szczepień objąć dziewczęta z całego powiatu grodziskiego.
Dodajmy także, że według statystyk, w Polsce z powodu raka szyjki macicy umiera codziennie pięć kobiet.
Rak szyjki macicy atakuje cicho i powoli, ponieważ choroba rozwija się średnio od 5 do 10 lat.

Wirus HPV
Rak szyjki macicy jest pierwszym nowotworem, dla którego naukowcy zidentyfikowali niezbędny czynnik sprawczy - jest to długotrwałe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego, zwanego HPV.
Trzeba pamiętać, że zakażenie się typami tego wirusa , które są wysokiego ryzyka onkogennego nie daje latami żadnych niepokojących objawów czy dolegliwości, które byłyby powodem zgłoszenia się do ginekologa. Wirus przenosi się prawie wyłącznie drogą płciową.


Ekspert
Katarzyna Kłak
lekarz ginekolog z Grodziska Wlkp.
- Trzeba pamiętać, że wirus HPV jest odpowiedzialny nie tylko za wywołanie raka szyjki macicy, ale także powoduje w znaczącej części raka pochwy i sromu, a u mężczyzn raka prącia. Odpowiadają także za zmiany nienowotworowe - - kłykciny kończyste, które występują głównie u osób młodych, powodując przykre dolegliwości. Ich leczenie jest długotrwałe i bolesne.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!