Jedenastu oskarżonych i ponad sto przestępstw polegających na czerpaniu korzyści z prostytucji – oto bilans trzyletniego śledztwa w sprawie gangu z Gniezna. Grupa działała w latach 2002–2006.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Jedenastu oskarżonych i ponad sto przestępstw polegających na czerpaniu korzyści z prostytucji – oto bilans trzyletniego śledztwa w sprawie gangu z Gniezna.

Grupa działała w latach 2002–2006. Kierował nią 30-letni Wojciech Z., któremu zarzucono także handel ludźmi. Przed siedmioma laty kupił od znajomego młodą prostytutkę. Kosztowała go 300 zł. Dziewczyna szybko zaczęła zarabiać na swojego nowego opiekuna. Oddawała mu połowę zarobków. Na podobnych zasadach pracowały pozostałe prostytutki. Także musiały przekazywać opiekunom 50 procent zarobków. Kobiety mieszkały w Gnieźnie i okolicach, skąd wywodzili się szefowie gangu.

Oskarżeni nie zmuszali ich do sprzedawania swojego ciała, ale wykorzystywali ciężką sytuację życiową kobiet. Najczęściej pochodziły z patologicznych rodzin, miały kłopoty mieszkaniowe i finansowe. Dlatego dla czternastu młodych dziewczyn perspektywa pracy „na ulicy” wydała się kusząca. Niektóre z nich trafiały do branży jeszcze jako nastolatki. Gangsterzy obstawiali dziewczynami nie tylko wielkopolskie drogi, ale także niemieckie domy publiczne. Część prostytutek właśnie tam zarabiała na życie. Za jedno spotkanie z zachodnim klientem brały od 100 do 200 euro. Połowę tej kwoty oddawały niemieckiemu właścicielowi agencji. Kolejne dwadzieścia pięć procent dostawał polski opiekun.

– Trudno oszacować, jak wielkie kwoty zarobił gang przez kilka lat swojej działalności. Prostytutki nie prowadziły przecież księgowości – mówi Andrzej Laskowski, naczelnik V Wydziału do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu. Ta jednostka prowadziła śledztwo w sprawie gangu stręczycieli z Gniezna.


Więcej w dzisiejszym wydaniu Polska Głos Wielkopolski, lub www.prasa24.pl

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!