Wczoraj zakończył się VII Kongres Miast Polskich, w tym roku odbywający się w Gnieźnie. Tematem dwudniowego spotkania była jakość usług komunalnych. Największe emocje wśród dyskutantów wzbudziły zagadnienia związane z zagospodarowaniem odpadów.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

– Wynegocjowaliśmy długi okres przejściowy na dostosowanie się do dyrektyw Unii Europejskiej, tymczasem dwie trzecie tego okresu zmarnowaliśmy – mówi Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich. Zauważa, że Związek nie jest za ograniczaniem wolnego rynku, jednak niektóre jego dziedziny wymagają regulacji, jeżeli Polska ma spełnić unijne normy.

Ryszard Grobelny, prezes ZMP i prezydent Poznania, zauważył, iż obecnie nie istnieje system gospodarowania odpadami w sensie prawnym, który by umożliwiał spełnienie norm.

– Od dłuższego czasu toczą się dyskusje na temat nowej ustawy, w marcu doszło do kompromisu i przyjęte założenia zostały uzgodnione z samorządami, później rząd się z nich wycofał, obecnie są wprowadzane od nowa – mówił Grobelny. Dodał, że jeśli w Polsce nie zostanie wprowadzony jakikolwiek system gospodarowania odpadami, koszty kar nałożonych przez UE będą ponosić wszyscy korzystający z usług komunalnych, co byłoby absurdem.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!