Zamek w Gołuchowie i okalający go park mogą wkrótce stać się niedostępne dla zwykłych ludzi Spadkobiercy dawnych właścicieli domagają się zwrotu gołuchowskiego zamku i otaczającego go ponad 160-hektarowego parku.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Zamek w Gołuchowie i okalający go park mogą wkrótce stać się niedostępne dla zwykłych ludzi
Spadkobiercy dawnych właścicieli domagają się zwrotu gołuchowskiego zamku i otaczającego go ponad 160-hektarowego parku. Do Sądu Okręgowego w Kaliszu trafił pozew w tej sprawie. W liczącym dziesiątki stron dokumencie jest mowa o zwrocie całego zespołu pałacowo-parkowego.
W 1939 r. został on odebrany właścicielom przez III Rzeszę. Po wojnie na mocy dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego o przeprowadzeniu reformy rolnej majątek przejęło państwo, a właścicielom zabroniono zbliżać się do Gołuchowa na mniej niż 30 km. Dzisiaj w księgach wieczystych właścicielem jest Skarb Państwa, a zarządcą Lasy Państwowe. Od 1951 r. w zamku mieści się oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu z ekspozycją zabytkowych wnętrz i dzieł sztuki. W oficynie znajduje się z kolei Muzeum Leśnictwa i restauracja.
Spadkobiercy Władysława Marii Piotra Czartoryskiego, ostatniego ordynata gołuchowskiego, który zmarł w 1978 r. wystąpili jednocześnie do wojewody wielkopolskiego o wydanie decyzji administracyjnej, która miałaby stwierdzić, że majątek w Gołuchowie nie podlegał reformie rolnej, przeprowadzonej przez PKWN.
- Obecnie toczy się postępowanie wyjaśniające. Termin jego zakończenia wyznaczono na koniec pierwszego kwartału tego roku - mówi Anna Czuchra z biura prasowego gabinetu wojewody wielkopolskiego. - Trwają między innymi przesłuchania świadków, którymi są dawni pracownicy majątku.
Do tego czasu procedury sądowe zostały zawieszone.
- Dokumenty trafią w najbliższym czasie do Prokuratorii Generalnej, która będzie reprezentowała Skarb Państwa przed sądem - mówi sędzia Ewa Głowacka-Andler, rzecznik Sądu Okręgowego w Kaliszu.

Więcej w dzisiejszym wydaniu Ziemi Kaliskiej, lub www.prasa24.pl


Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!