Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gra o tron. Także w Poznaniu? Tajemnica fasady Zamku Cesarskiego [ZDJĘCIA]

ZSN
W serialu "Gra o tron" rody zamieszkujące fantastyczny świat przypominający średniowieczną Europę walczą o możliwość panowania nad całą krainą. Jednak do średniowiecznych krain możemy się przenieść, nie tylko oglądając hitową produkcję HBO. Wystarczy uważnie przyjrzeć się fasadzie Zamku Cesarskiego w Poznaniu!

Zamek to najważniejsza budowla Dzielnicy Cesarskiej, która powstała dla ostatniego niemieckiego cesarza i króla Prus Wilhelma II. Obiekt został wzniesiony (prace ukończono w 1910 roku) na planie nieregularnego wieloboku w postaci nawiązującej do średniowiecznego pfalzu. Przez cesarza był uważany za najbardziej germański i reprezentujący świetność Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego.

Dzisiaj wszyscy zwracają przede wszystkim uwagę na ogrom budowli, mało kto zwraca uwagę na szczegóły, które są także widoczne z zewnątrz. A szkoda, bo zamek otrzymał bardzo bogaty wystrój rzeźbiarski elewacji.

Mroczny Poznań - czytaj więcej artykułów dotyczących historii Poznania

- W swoim programie miał on manifestować ideę niemieckiego panowania nad ziemiami należącymi do czasów rozbiorów do Polski - wyjaśnia Przemysław Maćkowiak, który pisze doktorat w Instytucie Sztuki PAN. - Miał również ilustrować odwieczne Drang nach Osten i z tego też względu między innymi Lew Brunszwicki wieńczył szczyty części zamku mieszczącej salę tronową. Średniowieczne walki Słowian z Niemcami przedstawiały natomiast kapitele kolumn w oknach części mieszkalnej.

Wiele motywów zainspirowały nie tylko sagi germańskie, szczególnie "Pierścień Nibelungów", ale również ludowe bajki. Te znalazły się przede wszystkim na elewacji zachodniej oraz północnej. Wśród nich można znaleźć lisa zaplątanego w winorośl, czy Siegfrieda zmagającego się ze smokiem.

- Rzeźby odzwierciedlały także funkcję pomieszczeń wewnętrznych - tłumaczy Przemysław Maćkowiak. - Szczególnie wyróżniono nimi apartamenty cesarskie umieszczając na elewacjach przedstawienia opiekunów rycerskiego domostwa, a więc świętych: Jerzego, Floriana, Michała i Huberta. Okna sali tronowej ujmowały natomiast pełnoplastyczne wyobrażenia władców średniowiecznych - Karola Wielkiego i Fryderyka Barbarossy, bardzo istotnych z ideowego punktu widzenia.

Specjalnie dla Was przygotowaliśmy galerię zdjęć. Zobaczcie z bliska, co znajduje się na elewacji Zamku Cesarskiego w Poznaniu!

Widzisz coś ciekawego, zaskakującego, dziwnego? Pisz na [email protected], dodaj swój artykuł lub zostaw nam wiadomość na Facebooku


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto