Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gry miejskie: przeszłość warta Poznania

Redakcja
M.in. o wysypie gier miejskich w Polsce i związkach poznańskich gier z historią rozmawiamy z Szymonem Dąbrowskim, twórcą i szefem projektu Gramiejska.pl.

W środę wieczorem rozpoczyna się etap internetowy kolejnej Gry Miejskiej: Gloria Victis. Z tej okazji o poznańskim projekcie gry i jej kolejnej edycji, tym razem osadzonej w okresie II wojny światowej, opowiada nam jej pomysłodawca - Szymon Dąbrowski.

Zbyszek Snusz: Gry miejskie w Polsce przeżywają obecnie w Polsce swój baby boom, powstając jak grzyby po deszczu nie tylko w dużych miastach, ale i w mniejszych miejscowościach. Kiedy narodził się pomysł na gry w Poznaniu?

Szymon Dąbrowski: Rzeczywiście ostatnio można zaobserwować wysyp gier w calej Polsce. Szczególnie cieszy, że duża część z nich jest robiona na wzór poznańskich. Wiem to, bo z wieloma z twórców gier mam kontakt. Kilku nawet przyjeżdżało na nasze gry, żeby zobaczyć "jak to się robi". Tak powstał m.in. prężny "ośrodek" łódzki...
Narodziny poznańskich gier to druga połowa 2006 roku, ale ostatnio odkryłem w dawnych notatkach, że pierwszy pomysł na grę, którą można nazwać miejską spisałem wiele lat temu.

Dlaczego projekt Gramiejska.pl tak ściśle związany jest z historią, a konkretnie - z historią Poznania?

Bo historia jest ciekawa, bliska każdemu. Niektóry wprawdzie nie zdają sobie tego sprawy, ale tak jest. Wszystko związane jest z historią, z szeroko pojętym dziedzictwem.
Poza tym miasto - naturalna przestrzeń naszych gier - podlega ciągłym przemianom. Nie ma powodu, by zamykać się tylko w jego teraźniejszości. Przeszłość jest równie ciekawa, a czasem nawet ciekawsza, bo zapomniana, tajemnicza... no i warta POZNANIA :-).

"Gloria Victis", gra miejska, która rozegra się już w najbliższą sobotę, nawiązuje do spektakularnej akcji zawieszenia polskiej flagi na gmachu prezydium policji III Rzeszy (obecny budynek Collegium Maius przy ul. Fredry). Czy oznacza to, że w sobotnie popołudnie Poznań znów znajdzie się przez kilka godzin pod niemiecką okupacją?

Ciekawa koncepcja. Trzeba pamiętać, że gra miejska to nie rekonstrukcja historyczna. Naszym celem jest gra z miastem i jego historią w roli planszy, a nie odtwarzanie historii. Mimo to oczywiście gracze spootkają kilka historycznych postaci: żołnierzy niemieckich, agentów tajnej policji, polskich konspiratorów. W tym sensie można powiedzieć, że Poznań znajdzie się pod okupacją.

Zanim jednak rozgrywka uliczna - zagadki w sieci...

Tak. Dziś o symbolicznej godzinie, 19.40 rusza etap internetowy. Będzie to prosta zabawa, dzięki której gracze zapoznają się z Poznaniem z początku okupacji, czyli czasu, do którego nawiązujemy w grze. Pokonanie zadań nie powinno sprawić problemu, a dzięki nim gracze na pewno będą wiedzieć jak np. odnaleźć łącznika przy An der Paulikirche Strasse. Uczestnicy etapu internetowego poznają też najważniejsze fakty z historii poznańskiej konspiracji...
Warto podkreślić, iż mimo, że etap internetowy rusza już dziś, do gry jak zwykle można wejść nawet w piątek.

Dlaczego w sobotnie popołudnie warto wybrać się na "Glorię Victis"?

Ze względu na przygodę. Kiedy widzę zaangażowanie graczy podczas rozgrywki ulicznej to bardzo żałuję, że sam nie mogę zagrać. A taki zapał i takie emocje niesie właśnie przygoda.

Przeczytaj także:
Gra Miejska Gloria Victis upamiętni akcję Szarych Szeregów

Wiosną 1940 roku kilku żołnierzy podziemia na kopule gmachu prezydium niemieckiej policji zawiesiło biało-czerwoną flagę. 70 lat po brawurowej akcji Szarych Szeregów odbędzie się kolejna edycja Gry Miejskiej.

wystawa pod

patronatem MM Moje
Miasto Poznań
Juwenalia
2010 w Poznaniu

wydarzenia, koncerty, imprezy
od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto