18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Gwiaździsta eskadra" - film kręcony z gigantycznym rozmachem w 1930 roku

Zbyszek Snusz
Janusz Meissner - scenarzysta filmu.
Janusz Meissner - scenarzysta filmu. archiwum
Amerykańscy piloci walczący w szeregach polskiej armii w latach 1918-1920 to bohaterowie "Gwiaździstej eskadry" pierwszego filmu o tematyce lotniczej w dziejach polskiego kina, który powstał w Poznaniu i jego najbliższych okolicach.

Za scenariusz odpowiadał prozaik, autor kilkudziesięciu książek o tematyce lotniczej, historycznej i marynistycznej, a jednocześnie pilot Wojska Polskiego Janusz Meissner. Reżyserował go zaś Leonard Buczkowski. Jedną z głównych ról w filmie zagrała jego żona – Barbara Orwid.

Zobacz też: Wielkopolska z lotu ptaka [ZDJĘCIA ARCHIWALNE]

Pierwotnie produkcja nosiła tytuł „Ostatni pojedynek”. Film był niemy. Dopiero później został udźwiękowiony i wprowadzony na ekrany pod zmienionym tytułem z muzyką Tadeusza Górzyńskiego.

Fabuła zawierała wątek romantyczny o miłości amerykańskiego pilota oraz polskiej dziewczyny inspirowany prawdziwymi losami amerykańskiego reżysera i organizatora Eskadry Kościuszkowskiej - Meriana Coopera (ojciec znanego tłumacza i autora kryminałów Macieja Słomczyńskiego).

Ujęcia plenerowe do filmu kręcono na lotnisku Ławica i na poligonie w Biedrusku. Zaś wnętrza w hali przemysłu ciężkiego na terenie Pewuki. Najdroższa superprodukcja z tamtych czasów powstała głównie dzięki pomocy polskiej armii. Wzięło w niej udział wielu pilotów z 3 Pułku Lotniczego oraz około 200 (!) samolotów.

Głównym atutem „Gwiaździstej eskadry” były zdjęcia lotnicze przedstawiające sceny batalistyczne. Ich autorami byli – obsługujący zamontowane na samolotach kamery - Albert Wywerka, Antoni Wawrzyniak oraz Gustaw Kryński. Za „naziemną” część zdjęć odpowiadał Mieczysław Bilażewski.

Niestety w trakcie realizacji filmu doszło do tragicznego wypadku. W trakcie ewolucji powietrznych jeden z samolotów uderzył o ziemię. W katastrofie lotniczej zginęli por. pilot Jan Bilski oraz ppor. obserwator Feliks Lipiński. Moment ten został utrwalony na filmowej taśmie, jednak fragment ten nie został później wmontowany przez Buczkowskiego do filmu.

Prace przy tworzeniu filmu ukończono w lutym 1930 roku. Premiera odbyła się jednocześnie w Poznaniu i Warszawie dwa miesiące później – 10 kwietnia. W stolicy Wielkopolski film zaprezentowano w kinie „Stylowym”.

W 1945 roku wszystkie kopie filmu zostały zniszczone bądź wywiezione przez Rosjan. Do dzisiaj nie udało się żadnej z nich odzyskać.


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY


Codziennie rano najświeższe informacje z Poznania i regionu na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Gwiaździsta eskadra" - film kręcony z gigantycznym rozmachem w 1930 roku - Poznań Nasze Miasto

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto