Wielkopolska Giełda Rolno-Ogrodnicza w Poznaniu istnieje od 1992 roku Wielkopolska Giełda Rolno-Ogrodnicza w Poznaniu istnieje od 1992 roku

Wielkopolska Giełda Rolno-Ogrodnicza w Poznaniu istnieje od 1992 roku (© ARCHIWUM WGRO)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Ma być większa, nowocześniejsza i przyjazna dla handlu. W Poznaniu ruszyła rozbudowa Wielkopolskiej Giełdy Rolno-Ogrodniczej. Na jej terenie mają powstać nowoczesne hale targowe, dwuhektarowa platforma komunikacyjna i przestronny plac handlowy. Wszystko ma kosztować kilkadziesiąt milionów złotych i ma zwiększyć komfort zarówno kupujących, jak i sprzedających.

– Od dłuższego czasu przygotowywaliśmy się do rozbudowy giełdy – mówi Jacek Krzyżaniak, wiceprezes WGRO. – Chcemy przez dużą skalę inwestycji zwiększyć konkurencyjność i poprawić komfort robienia zakupów. Całość będzie kosztować kilkadziesiąt milionów złotych – dodaje prezes.

Rozmach inwestycji jest imponujący. W planach jest m.in. zbudowanie platformy komunikacyjnej z dwoma halami spożywczymi (w każdej znajdą się 42 boksy handlowe), a pod nią placu handlowego dla producentów warzyw i owoców. Ponadto powstanie nowa hala na kwiaty i przebudowane zostaną niektóre z istniejących już wiat. Całość ma być skończona do końca przyszłego roku.

WGRO powstała w 1992 roku. Jej budowę dofinansował rząd Szwajcarii. Przekazane wówczas 10 mln franków, pozwoliło na stworzenie najsprawniej działającej giełdy rolno-ogrodniczej w skali całego kraju.

Obecna rozbudowa jest odpowiedzią na zmiany jakie zaszły na rynku hurtowym w ciągu ostatnich lat. Bo choć giełda w Poznaniu była pierwszą tego typu w Polsce, to obecnie zmaga się z silną konkurencją.

– Działania te są konieczne w celu utrzymania WGRO jako lidera handlu hurtowego w województwie wielkopolskim – twierdzi Jacek Krzyżaniak. – Mimo że giełda jest postrzegana w skali kraju jako wzorcowe rozwiązanie dla rynku hurtowego, to okres 17 lat funkcjonowania i daleko idących zmian w handlu hurtowym spowodował konieczność działań zmierzających do udoskonalenia, dostosowania oraz zaoferowania nowych rozwiązań – dodaje wiceprezes.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!