Zaplute karły reakcji. Podziemie niepodległościowe 1944 - 1956 - to tytuł wystawy, którą można jeszcze do wtorku oglądać w Zespole Szkół Technicznych na Zielonej w Pleszewie. W piątek o 11 w szkole sympozjum na ten temat

Wystawa przyjechała do Pleszewa z IPN. Ukazuje losy ,,żołnierzy wyklętych'' czy jak ich określała w latach 40. 50. 60 ówczesna władza ,,zaplutych karłów reakcji'', czyli tych, którzy po 1945 roku nie złożyli broni, tylko walczyli z kolejnym okupantem czyli Rosją Sowiecką, która podporządkowała sobie Polskę. ''Ostatni z nich sierż. Franczak ps. Laluś został namierzony przez bezpiekę i stracony w 1963 roku " powiedział Janusz Waliszewski - nauczyciel historii z ZST na Zielonej, który wraz z Maciejem Grzesińskim też historykiem organizuje wystawę oraz jutrzejsze sympozjum z udziałem m.in. dr. Ksawerego Jasiaka z IPN w Opolu. Przedstawi on ,,Dzieje konspiracyjnego Wojska Polskiego na przykładzie oddziałupor. Kazimierza Skalskiego Zapory''. Początek sympozjum godz. 11 w szkole na Zielonej.

Wystawa jest pierwszą z cyklu :"Pleszewskie spotkania z historią". Przygotowali ją historycy: Janusz Waliszewski i Maciej Grzesiński
dołącz do naszej społeczności w portalu Facebook[/sc]

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (3)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

a (gość)

Widziałam wystawę jeszcze przed feriami i jestem pod wrażeniem. Naprawdę ciekawa lekcja historii.

krwawyFeliks (gość)

Nie zgadzam sie z moim przedmówcą, ze ta wystawa jest tylko i wyłącznie promocją historii jako przedmiotu szkolnego. Wazniejszą sprawa jest naswietlenie szczególnie młodemu pokoleniu tragicznej historii naszych niezłomnych bohaterów jak "Łupaszka", "Żelazny", "Zapora", "Orlik", "Ponury", "Ogień" i wielu innych z powojennych organizacji niepodległościowych walczących z bolszewicką okupacja i agresja na nasz kraj. Sądżę również, że wiele osób starszych umrze w przekonaniu, że tylko "prawdziwymi" bohaterami byli żołnierze I lub II armii LWP, którzy wkroczyli do ojczyzny z sowieckimi okupantami, stając się ich gorliwymi naśladowcami w szerzeniu terroru, zakłamania i niszczenia najbardziej wartościowych jednostej II RP. Pamietajmy, że juz niedługo, bo 1 marca jest Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" – polskie święto państwowe obchodzone corocznie , poświęcone pamięci żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, które zostało ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku. Zapalmy symboliczny znicz i zmódlmy modlitwę za prawdziwych bohaterów, a nie siepaczy z LWP, KBW, UB..

. (gość)

wydaje się że każdy nauczyciel lub grupa nauczycieli z konkretnego kierunku powinno promować w jakiś sposób swój przedmiot.