Tym razem już na pewno. Na płycie placu przygotowywane jest miejsca, w którym stanie pomnik bogini. Figurę Hygiei będzie można podziwiać już w czerwcu.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Ponad cztery i pół roku - tyle właśnie na "wygnaniu" w magazynach Zarzadu Dróg Miejskich spędził pomnik Hygiei. Z placu Wolności bogini zniknęła w październiku 2004 r., kiedy rozpoczynały się prace przy budowie podziemnego parkingu.

O dalszych losach pomnika pisaliśmy wielokrotnie. Przez ten czas, jaki minął od jej demontażu, Hygiea została odnowiona przez konserwatorów zabytków i od jesieni 2008 r. szczelnie zapakowana w ochroną folię czekała na swój powrót na ulice Poznania. Ten, zapowiadany m.in. na majowe obchody 180-lecia Biblioteki Raczyńskich (ufundowanej podobnie jak pomnik Hygiei przez hrabiego Edwarda Raczyńskiego) nadal nie następował.

Tym razem jednak możemy potwierdzić - pomnik Hygiei wraca na plac Wolności. Od początku tygodnia, w rogu placu, przed fasadą Biblioteki Raczyńskich przygotowywany jest specjalny wykop.

Przez cokół pomnika będzie bowiem, jak za dawnych lat, przepływać woda, co wymaga zamontowania pod powierzchnia placu odpowiednich przyłączy i rur.

- Pomnik może stanąć w tym miejscu jeszcze w czerwcu - mówi nieoficjalnie na miejscu robót przedstawiciel firmy Eiffage Budownictwo Mitex, która zbudowała parking pod placem i której zadaniem jest ponowne posadowienie pomnika.

Przeczytaj też:

Hygiea czeka i... jeszcze poczeka
Wbrew medialnym doniesieniom, 5 maja, podczas obchodów jubileuszu 180-lecia Biblioteki Raczyńskich, na placu Wolności nie będzie pomnika Hygiei. Bogini czeka na powrót już prawie 5 lat.
Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Lech

Hygiea czy Pomnik Priessnitza?. Pomnik, błędnie nazywany "Pomnikiem Hygiei", ufundował w 1841 r. Edward hr. Raczyński z wdzięczności za uzdrowienie syna poświęcając go pamięci Wincentego Priessnitza z Gräfenbergu (obecnie uzdrowisko Jesenik w Republice Czeskiej). Równocześnie Raczyński przyczynił się do założenia poznańskiego wodociągu. Wzorując się na Priessnitzu doprowadził drewnianymi rurami źródlaną wodę ze Wzgórza Winiarskiego do szpitala Szarytek i czterech studni na terenie miasta. Jednej ze studni, wybudowanej naprzeciwko budynku ówczesnego Ziemstwa Kredytowego (obecnie Akademia Sztuk Pięknych przy Alei Marcinkowskiego), hr. Edward Raczyński zafundował właśnie ten pomnik. Posąg Hygiei to tylko symbol i ozdoba pomnika, której Raczyński za swego życia już nie doczekał, bowiem intencją fundatora było poświęcenie go Priessnitzowi.

Posąg Hygiei (z twarzą o rysach żony Edwarda Raczyńskiego - Konstancji) projektu Alberta Wolfa, zamówiony na zwieńczenie cokołu z medalionem Priessnitza, ozdabia grobowiec Raczyńskiego stojący przy kościele w Zaniemyślu, gdzie został pochowany po swej tragicznej śmierci. Budowę wodociągu dokończył jego syn - Roger, natomiast prawnuk Edwarda - Karol zlecił w 1908 r. wykonanie kopii posągu Hygiei i umieszczenie go na cokole pomnika Priessnitza w Poznaniu. Postać siedzącej bogini zdrowia Hygiei znalazła się więc na tym pomniku wiele lat po śmierci Raczyńskiego.

Pomnik z medalionem Priessnitza z Alei Marcinkowskiego, który w 1908 r. przeniesiono do wylotu ul. Podgórnej przyozdabiając go posągiem Hygiei, w 1971 r. ustawiono na Placu Wolności. W 2005 r. pomnik został zdemontowany w związku z budową w tym miejscu podziemnych parkingów. To skandal, że ta wspaniała ozdoba XIX-wiecznego centrum miasta znikła na tak długi okres czasu.

Więcej w moim artykule na stronie => http://www.ksp.lanet.wroc.net/pomnik.htm