Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ignacy Paderewski przyjechał do Poznania tak jak 100 lat temu! Witały go tłumy [ZDJĘCIA]

MW
Ignacego Paderewskiego na Dworcu letnim witały tłumy poznaniaków. Tak jak 100 lat temu.
Ignacego Paderewskiego na Dworcu letnim witały tłumy poznaniaków. Tak jak 100 lat temu. Robert Woźniak
Tak samo jak sto lat temu, 26 grudnia na Dworcu Letnim z pociągu wysiadł Ignacy Jan Paderewski. Inscenizacja oficjalnie rozpoczęła obchody setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

26 grudnia 1918 roku przejazd Ignacego Jana Paderewskiego przez Wielkopolskę i odwiedzenie przez niego Poznania, stało się punktem zapalnym, który doprowadził do wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Wybitny pianista, mąż stanu, polityk i późniejszych premier niepodległej Polski, kilkukrotnie przemówił wtedy do poznaniaków.

Czytaj też: 100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego: Zobacz 100 powodów do dumy!

Co roku przy okazji obchodów rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego odbywa się inscenizacja przyjazdu Paderewskiego na poznański dworzec. Nie inaczej było w tym roku. Pociąg z mistrzem na pokładzie, wjechał na Dworzec Letni punktualnie o godz. 16. Tłumy poznaniaków zbierały się tu już kilkadziesiąt minut wcześniej.

– To jest historia i jak my, starsze pokolenie, nie będziemy o niej pamiętali, to młodzi już na pewno nie. Przykład idzie z góry. Trzeba docenić to, że dzięki przyjazdowi Paderewskiego sto lat temu, możemy dziś mówić po polsku – tłumaczył Henryk Kałużny, poznaniak, który do stolicy Wielkopolski przeprowadził się w latach 60. z Ostródy.

Zobacz: Wspomnienia powstańców: Ja zabrałem swój karabin i amunicję

Niektórzy chcieli też w środę przejechać się zabytkowym pociągiem wraz z Ignacym Paderewskim. Odjeżdżał on o godz. 17 i jechał w kierunku Swarzędza. Tam o godz. 17.16 mistrz wysiadł po raz drugi do witających go mieszkańców. Ten element inscenizacji pojawił się dopiero po raz drugi.

Sprawdź: 100. rocznica Powstania Wielkopolskiego: Koncerty, inscenizacje, pokazy kawaleryjskie i filmowe – obchody w Poznaniu i Warszawie [PROGRAM]

– Kupiliśmy bilety i chcemy rodzinnie przejechać się pociągiem. W ten sposób uczcimy rocznicę powstania. Dziadek mojego taty był powstańcem. Chcemy oddać mu cześć. Pojadą wnuczki i prawnuczki – mówiła Patrycja Ratajczak. Na potwierdzenie tych słów, jej ojciec wyciągnął z kieszeni kurtki... oprawione zdjęcie swojego dziadka z czasów powstania. Kiedy rozległy się gwizdy pociągu, musieliśmy kończyć rozmowę.

Na peron wjechał pociąg i wysiadł z niego Ignacy Jan Paderewski z żoną. W tych rolach wystąpili Andrzej Lajborek, aktor Teatru Nowego oraz Halina Owsianna, poznańska radna.

– Tłumy, które mnie witały, powodują moje największe wzruszenie.Dziękuję, że jesteśmy w sprawie odzyskania niepodległości razem. Musimy ją wywalczyć wszyscy - matka Polska chce nas wszystkich. Niech żyje Polska wolna, zgodna, suwerenna. Po wsze czasy! – przemawiał ze sceny Paderewski. Wtórowały mu okrzyki „niech żyje” i „wiwat”. W taki sposób rozpoczęły się obchody 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Zobacz też: 100. rocznica Powstania Wielkopolskiego: Koncerty, inscenizacje, pokazy kawaleryjskie i filmowe – obchody w Poznaniu i Warszawie [PROGRAM]

Zobacz zdjęcia:

Nie zmarnujmy szansy, tej: miejsce I film nr 21: Tymoteusz Górski „Tutaj” - zobacz wideo:

Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto