Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inteligentne specjalizacje w nowej pespektywie

Redakcja
Istnienie inteligentnych specjalizacji na poziomie kraju i poszczególnych regionów, to wymóg Komisji Europejskiej na nową perspektywę – informuje Portal Funduszy Europejskich. Realizacja tego wymogu ma sprawić, że fundusze unijne na lata 2014-2020 będą efektywnie inwestowane. Inteligentne specjalizacje są obszarami gospodarki, które powinny być konsekwentnie rozwijane. Dzięki temu zwiększy się konkurencyjność gospodarki kraju i województw. O tym mówiono w czasie Europejskiego Kongresu Technologicznego, jaki odbył się kilka dni temu we Wrocławiu.

- Polska jest jednym z najbardziej zaawansowanych krajów w pracach nad inteligentnymi specjalizacjami. Wyznaczyliśmy je na poziomie krajowym i regionalnym, a tylko w niektórych województwach są jeszcze w końcowej fazie przygotowania – mówiła wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel. - Na poziomie krajowym przyjęliśmy 18 inteligentnych specjalizacji, które zgrupowaliśmy w 5 obszarach tematycznych. Punktem wyjścia dla ich wyznaczenia były Krajowy Program Badań oraz przeprowadzony na bardzo dużą skalę foresight technologiczny.

Specjalizacje te wskazano w Programie Rozwoju Przedsiębiorstw, który Rada Ministrów przyjęła 8 kwietnia.
Portal przypomina, że w regionach strategie specjalizacji są już zatwierdzone bądź znajduja się w końcowej fazie przygotowania. Najczęściej dotyczą one technologii informacyjno-komunikacyjnych, jakości życia, biogospodarki/zdrowej żywności, i energetyki. W Polsce inteligentne specjalizacje wyłaniane były w szerokich konsultacjach z przedstawicielami gospodarki, nauki i administracji. W proces zaangażował się też Bank Światowy.
- Obecnie pracujemy nad systemami monitorowania i ewaluacji, które pozwolą skoordynować działania na poziomach regionalnym i krajowym. Dużym wyzwaniem jest także komponent związany z przedsiębiorczym odkrywaniem - powiedziała wiceminister. - Przedsiębiorcze odkrywanie to włączanie firm w wybór kierunków inwestowania środków publicznych w innowacyjność oraz wypracowanie form stałej współpracy z nimi.
Pani wiceminister wspomniała również o relacji pomiędzy kluczowymi technologiami wspomagającymi (KET - key enabling technologies) a inteligentnymi specjalizacjami. KET to wskazane przez Komisję Europejską technologie o strategicznym znaczeniu dla przyszłego rozwoju gospodarczego UE, czyli biotechnologia, fotonika, materiały zaawansowane, mikro- i nanoelektronika, nanotechnologie.

– KET i inteligentne specjalizacje łączy wiele podobieństw. – mówiła Iwona Wendel. - KET widzimy jako jeden z obszarów, który należy wziąć pod uwagę przy wyznaczaniu obszarów specjalizacji. Przykładowo biotechnologia obecna jest w dwóch krajowych inteligentnych specjalizacjach. Przy czym inteligentne specjalizacje nie musza mieć charakteru czysto technologicznego.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto