Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak głosować poza miejscem zamieszkania w wyborach?

Redakcja MM Poznań
Redakcja MM Poznań
Chcesz wziąć udział w wyborach, a znajdujesz się poza miejscem zameldowania? Zadbaj o zaświadczenie o prawie do głosowania. 16 listopada głosować można od godziny 7 do 21.

[Adresy lokali wyborczych

i listy kandydatów w Poznaniu](https://poznan.naszemiasto.pl/adresy-lokali-wyborczych-i-listy-kandydatow-w-poznaniu/ar/c1-3109366)

Prawo udziału w głosowaniu w wyborach samorządowych przysługuje:

- w wyborach Rady Miasta Poznania i Prezydenta Miasta Poznania - wszystkim obywatelom polskim oraz obywatelom Unii Europejskiej niebędącym obywatelami polskimi, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat, oraz stale zamieszkują na obszarze Poznania, co jest potwierdzone wpisem do rejestru wyborców;
- w wyborach Sejmiku Województwa Wielkopolskiego - wszystkim obywatelom polskim, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat, oraz stale zamieszkują na obszarze województwa wielkopolskiego

Gdzie głosować w wyborach?

Przed najbliższymi wyborami warto sprawdzić, gdzie mieści się "nasz" lokal wyborczy, bowiem - zgodnie z zapisami nowego Kodeksu wyborczego - w Poznaniu dokonano zmian w podziale miasta na okręgi wyborcze i stałe obwody głosowania.

Wyborcy w Poznaniu mogą uzyskać informacje o wyznaczonych lokalach wyborczych i obwodach korzystając ze strony internetowej lub kontaktując się z pracownikami urzędu miasta pod numerem 61 646 33 44.

Sprawdzanie za pomocą SMS -a miejsca głosowania

Położenie właściwego lokalu wyborczego można również sprawdzić za pomocą usługi SMS. Wysyłając prawidłowy nr PESEL na numer 4320, otrzymamy informację o lokalizacji naszej komisji wyborczej. Z jednego numeru telefonu można wysłać maksymalnie 3 zapytania.

SMS zwrotny zawiera informację o numerze obwodu głosowania i adresie właściwej komisji wyborczej.

Przesyłane informacje są przetwarzane na bezpiecznych serwerach przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe na podstawie umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych. Wszystkie dane po zakończeniu wyborów zostaną usunięte z systemu.

Usługa jest płatna zgodnie z taryfą operatora sieci komórkowej.

Głosowanie wyborcy niepełnosprawnego

Informacje o adresach lokali wyborczych oraz o ich dostosowaniu dla osób niepełnosprawnych można uzyskać na stronie internetowej lub kontaktując się z pracownikami urzędu pod numerem 61 646 33 44

Głosowanie osób powyżej 75 roku życia

Osoby, które najpóźniej w dniu głosowania kończą 75 lat mają prawo do głosowania przez pełnomocnika, jeśli złożą taki wniosek do wójta (burmistrza, prezydenta) najpóźniej w 9. dniu przed dniem wyborów, tj. do dnia 7 listopada 2014 r.

Czy można głosować nie mając stałego meldunku?

Tak. Wyborca stale zamieszkały lub niezamieszkały, ale stale przebywający na terenie miasta Poznania bez zameldowania na pobyt stały lub wyborca stale zamieszkały w Poznaniu pod innym adresem aniżeli adres jego zameldowania na pobyt stały, na własny wniosek wniesiony pisemnie do Urzędu zostanie umieszczony w rejestrze wyborców właściwym dla wskazanego miejsca zamieszkania lub przebywania. Wniosek można składać cały rok.

Przepisy prawa wyborczego nie określają ostatecznego terminu, w którym wniosek powinien zostać złożony, gdyż rejestr wyborców jest stały, a nie prowadzony w związku z konkretnymi wyborami lub referendum. Z uwagi na to, nie ma znaczenia, kiedy wniosek zostanie złożony. Jednakże jeżeli wniosek o wpisanie do rejestru wyborców zostanie złożony np. w ostatnim dniu roboczym przed wyborami, decyzja w sprawie może nie być wydana w tym samym dniu.

Do wniosku należy dołączyć:

- kserokopię ważnego dokumentu stwierdzającego tożsamość wnioskodawcy;
- pisemną deklarację, w której wnioskodawca podaje swoje obywatelstwo i adres stałego zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Głosowanie w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych, aresztach śledczych

Wyborcy, którzy będą przebywać w dniu wyborów w szpitalach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych jednakże wyłącznie usytuowanych na terenie województwa, na obszarze którego znajduje się gmina, w której wpisani są do rejestru wyborców zostaną wpisani do spisów wyborców sporządzonych dla obwodów głosowania utworzonych w tych jednostkach i będą mogli głosować w tych obwodach. Dyrektor jednostki powiadomi osoby przebywające w jednostce o umieszczeniu ich w spisie wyborców.

Wyborcy wpisani do spisu wyborców w wyżej wymienionych jednostkach zostaną z urzędu skreśleni ze spisu w miejscu stałego zamieszkania.

Czy można głosować w domach studenckich?

Nie. W wyborach samorządowych nie można głosować w domach studenckich ani zespołach domów studenckich. W wyborach do organów samorządu terytorialnego nie tworzy się odrębnych obwodów głosowania w tych jednostkach.

Czy mogę głosować w wybranym przez siebie obwodzie głosowania na terenie miasta, innym niż właściwy ze względu na miejsce mojego zameldowania?

Tak. W wyborach organów jednostek samorządu terytorialnego dopisanie wyborcy do spisu wyborców w wybranym przez niego obwodzie głosowania na obszarze gminy właściwej ze względu na miejsce jego stałego zamieszkania, dopuszczalne jest wyłącznie na obszarze okręgu wyborczego właściwego dla jego stałego zamieszkania.

Wyborca na pisemny wniosek wniesiony do urzędu najpóźniej w 5 dniu przed dniem wyborów tj. 12 listopada 2014 r. jest dopisywany do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania.

Gdzie można zapoznać się ze spisem i rejestrem wyborców?

Spis wyborców jest udostępniany do wglądu w Urzędzie Miasta Poznania, Wydziale Spraw Obywatelskich, ul. Libelta 16/20, parter budynku, stanowisko ds. ewidencji ludności tel. 61-878-44-38 i 61-878-44-39

Każdy może wnieść do organu reklamację na nieprawidłowości w rejestrze wyborców i w spisie wyborców, w szczególności w sprawie:

- pominięcia wyborcy w rejestrze lub w spisie wyborców;
- wpisania do rejestru lub spisu wyborców osoby, która nie ma prawa wybierania;
- niewłaściwych danych o osobach wpisanych do rejestru lub spisu wyborców;
- ujęcia w rejestrze lub w spisie wyborców osoby, która nie zamieszkuje stale na obszarze gminy.

Czy w wyborach samorządowych można głosować na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania?
Nie, w wyborach samorządowych zaświadczeń o prawie do głosowania poza miejscem stałego zamieszkania nie wydaje się.

Głosowanie przez pełnomocnika

Głosować przez pełnomocnika mogą wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat lub posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, w tym także wyborcy posiadający orzeczenie organu rentowego o: całkowitej niezdolności do pracy; niezdolności do samodzielnej egzystencji;     zaliczeniu do I grupy inwalidów;  zaliczeniu do II grupy inwalidów; oraz osoby о stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny.

Kto może być pełnomocnikiem?

Może nim być tylko osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co wyborca udzielający pełnomocnictwa do głosowania. Pełnomocnictwo można przyjąć tylko od jednej osoby lub od dwóch osób, jeżeli co najmniej jedną z nich jest wstępny (ojciec, matka, dziadek, babka, itd.), zstępny (syn, córka, wnuk, wnuczka, itd.), małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika.


Wyniki wyborów samorządowych w Poznaniu. Kto został prezydentem Poznania 2014?


WYDZIAŁ SPRAW OBYWATELSKICH

W Poznaniu wszystkie sprawy związane z otrzymanie zaświadczenia o prawie do głosowania i dopisaniem do spisu wyborców załatwisz w Wydziale Spraw Obywatelskich, ul. Libelta 16/20, parter stanowisko ds. ewidencji ludności, tel. 61 878 44 38 i  61 878 44 39. Godziny pracy Oddziału Ewidencji Ludności: poniedziałek: 7.30-17; wtorek, środa, czwartek i piątek 7.30-15.30.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto