Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak ma wyglądać śródmieście Poznania? Wyraź swoją opinię w... autobusie!

Joanna Nowak
Joanna Nowak
Na ulice Poznania wyjechał specjalny czerwony autobus. ...
Na ulice Poznania wyjechał specjalny czerwony autobus. ... JN
Na ulice Poznania wyjechał specjalny czerwony autobus. Poznaniacy mogą w nim wypełnić krótką ankietę na temat życia w śródmieściu. Potrzeba na to tylko 3 minut! Ankiety mają pomóc w rozwoju i odnowie tej części miasta.

Konsultacje są częścią debaty publicznej zainicjowanej przez Komisję Rewitalizacji Rady Miasta Poznania. Zakłada ona współpracę społeczną i ponadpolityczną organizacji pozarządowych, śródmiejskich rad osiedli, przedstawicieli handlu i usług.

Byłby to pierwszy tego typu program w polskim mieście, wzorujący się na podobnych rozwiązaniach w miastach Zachodniej Europy. Tylko na Facebooku udział w konsultacjach zadeklarowało około 150 osób, a liczba ta zapewne będzie jeszcze większa.

Konsultacje rozpoczęły się w poniedziałek na placu Wolności. Ankieterzy z Instytutu Socjologii UAM w komfortowych warunkach przeprowadzali tam wywiad za wywiadem.

Ryszard Necel, kierownik grupy konsultantów, pozytywnie ocenia wartość społeczną akcji.
- Ma ona pomóc odpowiedzieć na pytanie: czy warto mieszkać, pracować i studiować w śródmieściu, jakie są jego silne, a jakie słabe strony, które należy zmienić - wyjaśnia. - Akcja podlega projektowi rewitalizacji i będzie miała swoją kontynuację - wyniki ankiet, które pojawią się już 21 marca, staną się podstawą licznych dyskusji na temat potrzebnych zmian.

Na placu Wolności tylko do godziny 15 udało się przepytać ponad 50 osób.
- Najwięcej negatywnych emocji do tej pory wywołuje brud i brak ścieżek rowerowych, ale na tą chwilę nie można jeszcze wysnuwać daleko idących wniosków - mówi Ryszard Necel.

Dla uczestników ankiety, zwłaszcza osób starszych, najważniejsze było zwiększenie bezpieczeństwa na ulicach po zmroku, zachowanie spokoju w godzinach ciszy nocnej (w centrum za dużo pubów) i zmniejszenia hałasu na ulicach.

- Mieszkam tu, na Cyryla, młodzież stoi przed pubem pod moim oknem w środku nocy, nawet mróz im nie przeszkadza - tłumaczy pani Anna i dodaje, że kiedyś czuła się bezpieczniej po zmroku.

Dla osób młodszych priorytetem stała się organizacja przestrzeni komunikacyjnej. Pan Piotr, który na plac Wolności przyjechał rowerem, rozumie problemy zarówno cyklistów, kierowców, jak i pieszych.

- Najważniejsza jest dla mnie tak zwana tolerancja przestrzeni - mówi. - Ta powinna być tak skonstruowana, by wyeliminować wszelkie niepotrzebne detale, jak na przykład słupki, i stworzyć płaszczyznę, gdzie każdy poruszałby się bez problemu, szanując prawo innych do poruszania się w tejże przestrzeni.

Pytani dostrzegają w tej akcji również coś poza możliwością wskazania plusów i minusów śródmieścia.
- Od nas wiele zależy i trzeba brać udział w tego typu inicjatywach – komentuje pani Anna.
- Podobne akcje rodzą zaangażowanie wśród ludzi, a co za tym idzie, głębsze zmiany społeczne - wyjaśnia pan Piotr.

Autobus będzie pojawiał się w różnych punktach miasta jeszcze do czwartku, 1 marca. We wtorek do godz. 17 ankieterzy czekają na rynku Jeżyckim, w środę będzie można ich spotkać na rynku Łazarskim (godz. 12-17), a w czwartek na rynku Wildeckim (godz. 12-17).

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto