Zobaczcie świetne ilustracje przedstawiające słowiańskich bogów. Marzanna, Swarożyc i Trzy Zorze w takich wydaniach odnalazłyby się w popkulturze.

Ta galeria należy do serwisu Hallo - rozrywkowej części portali naszemiasto.pl. Kliknij i sprawdź!


"Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy", "Gniew Tytanów" i "Troja" to hollywoodzkie produkcje inspirowane mitologią grecką. Seria filmów o "Thorze" jest inspirowana mitologią nordycką. Mitami północnoeuropejskimi inspirował się zresztą sam J.R.R. Tolkien, na podstawie którego powieści powstały trzy części "Władcy Pierścieni" oraz "Hobbit". A co z naszą mitologią słowiańską? Wierzenia naszych przodków mogłyby być równie inspirujące dla współczesnych twórców, niestety zostały trochę zapomniane. W końcu karkonoski Duch Gór to pierwowzór czarodzieja Gandalfa, a topiona przez dzieci w pierwszy dzień wiosny Marzanna, była kiedyś jedną z najważniejszych bogiń Europy Środkowej.

Fascynujący świat mitologii słowiańskiej próbują na nowo odkrywać twórcy portalu weneda.net - Kazimierz Perkowski i Jacek Kuziemski. Chcą popularyzować mity, wierzenia i obrzędy staropolskie, które dzisiaj już są niemal zapomniane. Wszystko w oparciu o aktualne badania akademickie.


Aktualizacja: zakończyła się zbiórka pieniędzy za pośrednictwem serwisu polakporafi.pl. Zebrano 17 470 złotych.


Na portalu crowdfundingowym polakpotrafi.pl znajduje się projekt, którego celem jest wykonanie serii ilustracji przedstawiających bóstwa i demony, w które wierzono w dawnej Polsce. Zebrano już prawie 11 tysięcy złotych. Gdy zrealizują projekt, to ilustracje będą dostępne na licencji CC BY-NC 3.0 PL, pozwalającej na niekomercyjne użycie grafik.

Projekt "Bóstwa i demony w dawnej Polsce - seria ilustracji" możecie wesprzeć na portalu polakpotrafi.pl.
Zapraszamy również do śledzenia strony na facebooku Weneda - Mitologia Staropolska.


Zobacz też:
Festiwal Słowian i Wikingów na Wyspie Ostrów:

Hallo

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!