Chcesz zacząć jeździć wyczynowo rowerem? DH - Four Cross - Dirt - BMX? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak zacząć.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
W parku Cytadela kilka lat temu został wybudowany tor do 4x, czyli inaczej do four crossu rowerowego.

Wielu mieszkańców miasta, gdy słyszy słowo jazda wyczynowa na rowerze myśli że ludzie, którzy uprawiają ten sport to szaleńczy. Otóż nie, wystarczy pamiętać o kilku najważniejszych rzeczach, jakimi są odpowiedni rower, kask i ochraniacze. Jeśli to posiadamy, to taka jazda jest w pełni bezpieczna, lecz oczywiście musimy wiedzieć że kupując rower wyczynowy nie nadaje on się do wszystkich rodzajów jazdy zwanej wyczynową.

W określeniu jazda wyczynowa na rowerze mamy kilka dyscyplin takich jak :
- Four Cross
- Downhill
- Dirt

Four Cross jest to jazda rowerem po zbudowanym torze, na tor jest wypuszczanych 4 zawodników z czego 2 przechodzi do dalszych eliminacji, rower do jazdy w Four Crossie posiada ramę sztywną, przerzutkę, i amortyzator około 100 mm skoku.

Downhill jest to zjazd naturalnymi ścieżkami w lesie albo w górach, prawie zawsze trasy DH są bardzo wąskie, usłane kamieniami oraz korzeniami i są bardzo strome.
Rower do DH jest na ramie amortyzowanej z damperem, przedni amortyzator do DH jest zwany dwupułkom i ma od 160 do 203 mm skoku, rowery do DH kosztują od 4 do 10 tysięcy zł.

Dirt to inaczej wyczynowa jazda przez miasto, do dirtu można zaliczyć skoku z murków, zjazdy po schodach, rowery do dirtu nie różnią się budową od roweru do 4x, lecz w rowerach do dirtu nie ma przerzutek a skok amortyzatora wynosi przeważnie 80 mm.

Pamiętać należy przede wszystkim o tym, że jazda bez odpowiedniego zabezpieczenia może skończyć się tragicznie.WAKACJE 2009
W POZNANIU
kultura, sport, turystyka
TRANSFERY 2009KONKURSY MM POZNAŃ

sprawdź co możesz wygrać

Komentarze (6)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Gość1 (gość)

Człowiek ,który pisał ten artykuł chyba nie ma dużego pojęcia o DH. 1. Zawodowe rowery do dh ( mówię o takich jak ma np. Gee Atherton ) kosztują nawet 20 tys. albo więcej ,są też rowery tańsze niż 4 tys. mają mniejszy skok ,ale są do Downhillu. 2. NIektóre rowery do Dh mają nawet 210 mm. skoku. 3. Są także trasy w mieście usypywane są skocznie z ziemi, zawodnicy zjeżdżają po schodach itp. 4. Trasy leśne do Dh rzadko są w pełni naturalne ,często z sezonu na sezon są zmieniane. Zmienia się zakręty usypuje skocznie itp.

Paulina-pasjonatka tego wspaniałego sportu. (gość)

Kupno roweru. Chciałabym kupić rower do downhill jak widzę,jak ktoś jeździ to aż mnie żołądek ciśnie.Mam za 2 mies. 18 jestem początkująca na 18 urodziny dostane ok 1.500 zł chciałabym przeznaczyć na ten rower.Gdzie mogę kupić tani rower do tego sportu? nie musi być jakiś wypasiony może być używany .Nie mogę przestać o nim myśleć .Po górach i lasach jeździłam tylko na swoim góralu,ale wiem,że to nie to samo.

proszę na gg odpisać:13324257 z góry dziękuję ;)

Einstein (gość)

Herezje. Zgadzam się z przedmówcą i dodam jeszcze że:
Jest tu kilka podstawowych błędów merytorycznych, ponadto zastanawiam się poważnie czy osoba która to pisała ten artykuł w ogóle miała coś kolwiek do czynienia z opisywanymi dziedzinami...
Ps. Czy autor słyszał może o ramach HT w downhill'u?

jakubwittchen

małe sprostowanie. Jazda wyczynowa w kasku i ochraniaczach również nie jest bezpieczna, zmniejsza jedynie ryzyko poniesienia poważnych kontuzji. W sporcie tym chodzi o adrenalinę, dobrą zabawę. Pełne bezpieczeństwo jest sprzeczne z ta ideą.
Downhill to specjalnie przygotowane do tego sportu trasy w górach. Czasem amatorzy zjeżdżający z górek w miejskich parkach wypożyczają tą nazwę.Górna półka cenowa w tego typu rowerach to kilka krotnie wiecej niz 10 000pln.
Rowery do dirtu znacznie różnią się od tych do 4x. Są mocniejsze, czasem mają amortyzator (jeżeli mowa o rowerach 26" bo widzę, że autor się do nich tylko ograniczył), są cięższe, mają ramy o zdecydowanie innej geometrii i często ze stali. przeważnie są to rowery bmx (bicycle motocross) na kołach 20".
Radzę sprawdzać treść artykułów w fachowych źródłach.
Pozdrawiam!

jakubwittchen

ilustracje. http://www.flickr.com/photos/jakubwittchen/3701705847/

http://www.flickr.com/photos/jakubwittchen/3117150884/

http://www.flickr.com/photos/jakubwittchen/3116322923/

http://www.flickr.com/photos/jakubwittchen/3736837632/in/photostream/