Maciej Gramowski został (jednym z 10) laureatem VIII edycji Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2008. Otrzymał statuetkę Siewcy, którą wręczył mu marszałek województwa.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Maciej Gramowski został (jednym z 10) laureatem VIII edycji Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2008. Otrzymał statuetkę Siewcy, którą wręczył mu marszałek województwa.
W jego królestwie w Bukowcu, gmina Budzyń, byliśmy dwa lata temu, wówczas był laureatem naszego konkursu „Ludzie Roku”. Opowiadał nam wtedy jak to wszystko się zaczęło.
Otóż, w 1993 roku, Gramowscy kupili likwidowany zakład rolny w Bukowcu. Jak na warunki pegeerowskie był całkiem niezły, dobre budynki, sprzęt , pełna obsada zwierzęca… Właśnie ta „obsada” na początku nieco zbijała z tropu nowych właścicieli, w zakładzie poza bydłem było także stado 100 kóz.
I od tych kóz wszystko się zaczęło. Dzisiaj wBukowcu jest 1200 kóz dających mleko i około 800 koźlaków. Mleko zaś przerabiane jest we własnej mleczarni, która kosztowała 8 milionów złotych, z czego połowa pochodziła z unijnego funszu Sapard. Jej otwarcie miało miejsce w 2006 roku.
Produkowane jest tam mleko pasteryzowane, jogurty, serki homogenizowane, serki twarde, mleko w proszku, ser feta. A jednak moce produkcyjne mleczarni wykorzystywane są obecnie zaledwie w 20 procentach. Maciej Gramowski zamierza rozwijać swoją działalność i dojść do 4 tysięcy kóz oraz przerabiać 10 milionów litrów mleka rocznie.
Kolejną nowatorską produkcją w Bukowcu jest hodowlabydła mleczno-mięsnego, tak zwanego biało-czerwonego, które zostało sporwadzone z Francji. Na potrzeby stada zostały zmodernizowane obiekty, w których obecnie bydło jest hodowane bez uwiązania i ma swobodny dostęp do wybiegu.
Biura firmy Danmis są połączone z częścią mieszkalną Gramowskich. Nic więc dziwnego, że także pozostali członkowie rodziny żyją, tym co się dzieje w zakładzie: Lucyna Gramowska pracuje w zakładowej księgowości , także 22-letni Bartek w marketingu.
Na ostatniej sesji Maciejowi Gramowskiemu gratulacje składali radni powiatowi.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!