(© Archiwum V LO w Poznaniu)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

V Liceum Ogólnokształcące im. Klaudyny Potockiej obchodzi w tym roku jubileusz 75-lecia powstania.

Z tej okazji szkoła organizuje wielopokoleniowe spotkanie absolwentów i obecnych uczniów szkoły. Będzie uroczystość w sali auli UAM, spotkania koleżeńskie w V Liceum Ogólnokształcącym im. Klaudyny Potockiej w Poznaniu oraz bal w hotelu Ikar, organizowany z inicjatywy uczestników poprzedniego zjazdu absolwenckiego w 2006 r.

Zobacz też: V LO pomaga powodzianom


Historia szkoły rozpoczęła się w 1936 roku. Wtedy to Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego podjęło decyzję o przekształceniu "Dąbrówki" w Państwowe Gimnazjum Żeńskie. Społeczność szkoły wybrała na patronkę placówki Klaudynę Potocką, zasłużoną Wielkopolankę. Uroczystość nadania gimnazjum imienia odbyła się w sali przy kościele św. Marcina. Szkoła mieściła się wówczas w budynku przy ulicy Młyńskiej 11.

Dopiero po sześciu latach przerwy spowodowanej zawieruchą wojenną wojną światową, 5 lutego 1945r. Gimnazjum i Liceum im. Klaudyny Potockiej i Dąbrówki wznowiło działalność w budynku przy ulicy Przemysłowej.

Początkowo szkoła dysponowała jedynie 9 skromnie wyposażonymi salami lekcyjnymi. Z czasem powstały nowe pracownie i gabinety.. W 1945r. do V LO uczęszczało 318 uczennic, a 20 lat później było ich już 702. W tym okresie placówka otrzymała nazwę Państwowej Szkoły Ogólnokształcącej Stopnia Licealnego nr 5, o następnie V Liceum Ogólnokształcącego.

7 września 1965r. szkoła zmieniła adres. Ze starego budynku przy ulicy Przemysłowej 46 przeprowadziła się do nowego przy ulicy Zmartwychwstańców 10, w którym mieści się do dziś. Uroczyste otwarcie nastąpiło 6 listopada 1965r. W trakcie tej uroczystości szkole nadano imię Marii Koszutskiej pseud. Wera Kostrzewa, działaczki ruchu komunistycznego.

Przeczytaj też: V Liceum Ogólnokształcące


Chłopcy po raz pierwszy przekroczyli próg szkoły w 1967 roku. W 1974 roku w czynie społeczny, przy szkole powstało boisko. Natomiast 28 października 1989r. Rada Pedagogiczna na wniosek nauczycieli zrzeszonych w NSZZ "Solidarność" podjęła uchwałę o przywróceniu szkole imienia patronki Klaudyny Potockiej.


Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!