Na nic zdają się głosy oburzenia lewicowych polityków - pomnik generała Świerczewskiego zniknie ze skweru przy ul. Grochowskiej. Zarząd Zieleni Miejskiej ogłosił właśnie przetarg na jego rozbiórkę.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Kilka dni temu pod pomnikiem, będącym symbolem czasów PRL-u zebrali się obrońcy monumentu i pamięci o kontrowersyjnym dowódcy 2 Armii Wojska Polskiego. Wśród nich znalazł się Miguel Angel Martinez, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, nazywający Świerczewskiego "bohaterem Polski i Hiszpanii".

O zachowanie pomnika, który decyzją poznańskiej Rady Miasta ma zostać rozebrany, apelowali także polscy działacze lewicy. Często nie przebierając w słowach. Posłanka Krystyna Łybacka przyrównała wyburzanie pomników do praktyk Talibów i Hunów.

Gesty poparcia i ostre słowa nic nie pomogły. Miasto nie ma zamiaru wycofywać się z podjętej decyzji. Na stronie internetowej Zarządu Zieleni Miejskiej pojawiło się ogłosznie o przetargu na "Rozbiórka pomnika Generała Karola Świerczewskiego wraz z przyległymi obiektami tj. utwardzonymi prostokątami i dwoma formami rzeźbiarskimi".

- Termin składania ofert mija 18 maja. Najważniejszym kryterium jest oczywiście cena. Po wyborze wykonawcy i podpisaniu umowy, ma on 40 dni na przeprowadzenie rozbiórki - poinformowano nas w dziale zamówień publicznych ZZM.

Oznacza to, że o ile obędzie się bez protestów i opóźnień, pod koniec lipca po pomniku "Waltera" na skwerze przy ul. Grochowskiej nie będzie śladu.

Więcej o sporze o pomnik generała Świerczewskiego przeczytasz tutaj:


Zniknie ostatni pomnik hańby
Pomnik generała Karola Świerczewskiego zostanie zburzony. Mieszkańcy Grunwaldu są podzieleni - dla jednych to świetny pomysł, inni są bardziej podejrzliwi. Ktoś ma w tym interes - mówią.

Są pieniądze na zburzenie pomnika Świerczewskiego
Mimo sprzeciwu Lewicy i Demokratów radni zdecydowali o sfinansowaniu rozbiórki pomnika Karola Świerczewskiego. Koszt zburzenia i zagospodarowania terenu wyniesie 300 tysięcy złotych.

Burzyciele pomników - Hunowie XXI wieku
- Takie postępowanie bliższe jest Talibom, a nie Europejczykom - tak decyzję rady miasta o wyburzeniu pomnika generała Karola Świerczewskiego komentowali w sobotę obrońcy monumentu.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!