Karta PEKA wyparła Komkarty! Karta PEKA wyparła Komkarty!

Karta PEKA wyparła Komkarty! (© Grzegorz Dembiński)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Karta PEKA wyparła Komkarty . Po 11 latach od wprowadzenia, Komkarty zanikają z Poznania. Od 1 maja bilety miesięczne i dłuższe będzie można doładowywać jedynie na kartę PEKA (oprócz dzieci w wieku do 13 lat i studentów posiadających Elektroniczną Legitymację Studencką).

Do tej pory PEKĘ wyrobiło 198 tysięcy pasażerów komunikacji miejskiej. System związany z PEKĄ zacznie obowiązywać od lipca.

Zobacz też: Karta PEKA w Poznaniu: Koniec komkart coraz bliżej, wiele pytań bez odpowiedzi

- Osoby, które wciąż posiadają Komkarty, zachęcamy do jak najszybszego wyrobienia sobie karty PEKA - mówi Bartosz Trzebiatowski, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego.
Do tej pory zrobiło tak około 198 tysięcy osób. Do końca przyszłego roku musi 400 tysięcy, gdyż inaczej miasto będzie zobowiązane zwrócić unijną dotację przyznaną na wprowadzenie systemu PEKA (to 30 milionów złotych z 45 milionów kosztów całości).

Jak wyjaśnia Bartosz Trzebiatowski, obecnie każdego dnia wnioski składa średnio po 350 osób. Jako że mogą tworzyć się kolejki w punktach, gdzie składa się dokumenty o wydanie karty PEKA, ZTM wyjaśnia, że można to zrobić także przez internet (choć odbiór jest i tak osobisty przy okienku). Obecnie około 45 procent formularzy jest wysyłanych drogą on-line. Największą popularnością cieszy się punkt na os. Jana III Sobieskiego (adresy wszystkich na peka.poznan.pl). Przy odbiorze PEKI można zdać starą Komkartę. Wówczas otrzymuje się 16 lub 8 złotych zastawu, który był wpłacony podczas jej wydania. Natomiast sama PEKA jest darmowa (płaci się 16 złotych za wystawienie duplikatu).

Od 1 lipca, gdy zostanie uruchomiony system PEKA, oprócz biletów długookresowych będzie można na nią kupować także przystankowe, które mają być tańsze od jednorazowych papierowych.
Jeszcze przed wakacjami do użytku wprowadzona zostanie karta PEKA Junior dla dzieci w wieku od 6 do 13 lat.
Prawdopodobnie do końcu roku nie wszystkie biletomaty zostaną przystosowane do doładowania w nich PEKI.

Skomentuj:

Karta PEKA wyparła Komkarty!Zostaw e-mail, a my dostarczymy Ci najświeższych informacji


Z regionu

Komentarze (4)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Aga (gość)

Nie chcę peki! Nie uśmiecha mi się sprawdzenie gdzie i kiedy poruszam się po Poznaniu. Komkarta była świetnym rozwiązaniem a teraz na siłę muszę się jej pozbywać.