Wkrótce kibice poznańskiego Lecha będą mieli w mieście pub, w którym poczują się prawie jak na Bułgarskiej. Nawet stoliki wykonano tu z... jupiterów, które niedawno świeciły na stadionie.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Pubów sportowych w Poznaniu nie brakuje, ale żadnego z nich nie można nazwać lokalem kibiców Kolejorza. Być może wkrótce to się zmieni – we wtorek na ul. Szewskiej 7 zostanie otwarty pub o nazwie Fyrtel Ejbrów, którego wystrój w całości nawiązuje do poznańskiego Lecha. O jego kibicowski charakter nie trzeba się zresztą martwić, bo właścicielami lokalu jest trzech zagorzałych kibiców Kolejorza.

- Znamy się od około 7 lat, razem działaliśmy w ruchu ultrasowskim, dbając o to, aby na stadionie przy Bułgarskiej było kolorowo – opowiada Tomek, jeden ze współwłaścicieli.

To właśnie on w lutym tego roku zastanawiał się, czym się zająć zawodowo i pomyślał o otwarciu pubu dla kibiców Lecha. Pomysłem podzielił się z kolegami i tak się zaczęło. Wkrótce znaleźli w miarę niedrogi lokal przy ul. Szewskiej.
- Aż trzy i pół miesiąca zajęło nam wyremontowanie go, ale nie było rady – nie było nas stać na lepsze miejsce – opowiada Tomek.

Spory nad wyborem nazwy trwały dość długo – powstał nawet konkurs na forum Wiary Lecha, gdzie kibice sami przesyłali własne propozycje.
- Wszyscy jesteśmy z Poznania i chcieliśmy, aby była to nazwa związana z miastem , ale niekoniecznie z Lechem – wyjaśnia Tomek. – Fyrtel Ejbrów, czyli wykorzystanie gwary poznańskiej to taki hołd dla naszego miasta.

Laikom wyjaśniamy, że „fyrtel” to po poznańsku „dzielnica”, a „ejber” to „rozrabiaka, chuligan, nicpoń”.


Co ciekawe, żaden z właścicieli pubu nie ma żadnego doświadczenia w prowadzeniu tego typu działalności.
- Ja jestem po administracji, ostatnio pracowałem... w biurze poselskim, ale praca urzędnika to nie dla mnie. Nie mamy doświadczenia, ale mamy pasję i cały czas się uczymy – przyznaje Tomek.

Dużą pomocą przy uruchamianiu pubu okazały się znajomości zawarte na stadionie – wśród innych kibiców znalazło się wiele osób, które posłużyły radą i konkretnymi wskazówkami. W efekcie lokal jest już niemal gotowy. Kolor ścian – oczywiście niebieski. Nie brakuje na nich szalików, flag, zdjęć z kibicowskich wyjazdów i opraw robionych przez poznańskich ultrasów. Do tego dochodzą bardzo cenne pamiątki sportowe – m.in. koszulki Piotra Reissa i Ivana Djurdjevicia, czy rękawica Krzysztofa Kotorowskiego. Jest nawet tabliczka z napisem „Bułgarska”, jak zapewnia Tomek, została wykonana na zamówienie. 

W Fyrtlu Ejbrów stoliki wykonano ze starych jupiterów ze stadionu przy Bułgarskiej.


Największe wrażenie robią jednak stoliki zrobione z... jupiterów. Tych samych, które jeszcze w ubiegłym roku świeciły na stadionie przy Bułgarskiej na charakterystycznych masztach. Jak wiadomo w związku z modernizacją stadionu miejskiego maszty zostały rozebrane. Chłopakom udało się zdobyć kilka zdemontowanych jupiterów.

- Zastanawialiśmy się, co z nimi zrobić. Wydawały nam się za duże, aby powiesić je w rogach i wtedy ktoś zauważył, że gdyby dorobić do nich nogi to będą mogły służyć za stoliki – opowiada Tomek.

Jak widać na zdjęciach, w pubie na razie nie ma alkoholu, który ma zostać przywieziony dopiero w poniedziałek. Właściciele stawiają na bogaty wybór marek piwa.
- Chcemy, aby przychodzili tu nie tylko kibice Lecha, ale tez inni, np. koneserzy piwa. Do wyboru będą mieli m.in. wiele czeskich piw, w tym np. Cerna Hora – piwo o smaku borówek – mówi Tomek.

Tak będzie wyglądał bar - alkohol zostanie przywieziony dopiero w poniedziałek.


Oczywiście do Fyrtla Ejbrów warto będzie przyjść nie tylko dla piwa. Będzie tu można pograć w piłkarzyki i darta i obejrzeć transmisje z meczów Lecha, rozgrywek Ligi Mistrzów itd. Z tym ostatnim właściciele będą mieli pewne kłopoty, bo kiedy gra Kolejorz, oni w komplecie są na stadionie i to zarówno wtedy, gdy Lech gra w Poznaniu, jak i na meczach wyjazdowych.

- Będziemy musieli poszukać osób, które nas wtedy zastąpią w pubie – śmieje się Tomek.

Oficjalne otwarcie pubu nastąpi we wtorek 16 czerwca o godz. 20. Fyrtel Ejbrów ma być czynny codziennie od godz. 12.

Aby obejrzeć wszystkie zdjęcia, kliknij w miniaturki pod artykułem.


Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (4)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

KaczoR

wypas. Stoliki i sam pomysł pierwsza klasa! Szczególnie fakt, że będzie można kupić piwa różnych marek, puby uzależnione od koncernów przestają mnie bawić ;p Na pewno się wybiorę obejrzeć ;p

Filip Nowicki

jupitery super:). Fakt, może kolor ścian powinien być w bardziej żywym niebieskim, ale nieważne. Grunt, że będzie taki pub, a pomysł z jupiterami naprawdę świetny.

matii5005

Troszkę zimno.... Na mój gust to ten lokal jest troszkę odpychający, co prawda nie byłem w środku ale te niebieskie ściany mogły by być lepiej wytynkowani i w ogule.

Mateusz Kina

Troszkę zimno.... Na mój gust to ten lokal jest troszkę odpychający, co prawda nie byłem w środku ale te niebieskie ściany mogły by być lepiej wytynkowani i w ogule.