Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kino MDK Wągrowiec: Jack Strong: zdrajca, bohater?

Jarek Ziółkowski
Kino MDK Wągrowiec: Jack Strong: zdrajca,  bohater?
Kino MDK Wągrowiec: Jack Strong: zdrajca, bohater?
Kino MDK Wągrowiec: Losy pułkownika Kuklińskiego i jego rodziny do dziś owiewa coś tajemniczego. Film o jego losach można już oglądać w naszym kinie. Kim był dla nas?

Kino MDK Wągrowiec: Jack Strong: zdrajca, bohater?

Ryszard Jerzy Kukliński ps. Jack Strong, pułkownik Wojska Polskiego i armii amerykańskiej, zastępca szefa Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego WP (PRL), tajny współpracownik CIA. Przez wielu uważany za bohatera, przez równie wielu za zdrajcę. Dlaczego w Tygodniku piszemy o pułkowniku Kuklińskim?
7 lutego na ekrany polskich kin wchodzi najnowszy film Władysława Pasikowskiego pt. „Jack Strong”. Również u nas już dziś pojawi się na ekranie Kina MDK w Wągrowcu.

- Dlaczego warto zobaczyć najnowszy obraz twórcy kultowych już „Psów” czy głośnego „Pokłosia”? Postać pułkownika Kuklińskiego do dziś jest tematem wielu gorących dyskusji, a jego działalność rodzi wiele spekulacji i kontrowersji. Podobnie jest z filmem, który od samego początku był oceniany z dwóch perspektyw. Jedni uważali obraz Pasikowskiego za apologię zdrady. Drudzy – za należyty Kuklińskiemu pomnik. Warto zobaczyć „Jacka Stronga” – choćby po to, żeby ugruntować swoje zdanie lub zmienić ocenę postaci pułkownika Kuklińskiego - mówi Daniel Hilbrecht, pracownik MDK. Kim była postać budząca nadal tak wiele kontrowersji?

Urodził się w rodzinie robotniczej o tradycjach katolickich. Jego ojciec Stanisław, żołnierz Miecza i Pługa, podczas II wojny światowej został aresztowany za działalność konspiracyjną i zginął w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen. Ryszard Kukliński zaraz po wojnie, w wieku 15 lat, rozpoczął pracę we Wrocławiu, w Miejskiej Straży Ochrony Obiektów, a jego zadaniem było pilnowanie fabryki mydła. Jako wojskowy Kukliński przekazał „na Zachód” ponad 40 tys. stron dokumentów dotyczących Polski, ZSRR i Układu Warszawskiego. Dokumenty te dotyczyły między innymi planów ZSRR użycia broni nuklearnej, danych technicznych sowieckich broni.

23 maja 1984 roku został przez sąd wojskowy w Warszawie zaocznie skazany na karę śmierci, w 1990 wyrok został złagodzony do 25 lat więzienia. W 1995 wyrok uchylono i Kuklińskiemu przywrócono stopień pułkownika, jednak sprawę skierowano ponownie do prokuratury wojskowej. w 1997 roku śledztwo umorzono.
Kukliński zmarł 11 lutego 2004 w wieku 73 lat. Przyczyną śmierci był gwałtowny udar mózgu w szpitalu.

Kiedy w naszym kinie?

A 7 lutego (piątek)
godz. 18.45 (premiera)
A 8 lutego
godz. 18., 20.30
A 9 lutego
godz. 18., 20.30
A 10 lutego
godz. 18., 20.30
A 11 lutego
godz. 18.30, 21.
A 12 lutego
godz. 18., 20.30
A 13 lutego
godz. 18.30, 21.
A 14 lutego
godz. 21.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto