Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komorniki - Dojazd do pracy i szkoły będzie tańszy, pasażerowie szybciej kupią też bilet

Robert Domżał
Należące do komornickiej spółki ZUK autobusy MAN i mercedes wożą  pasażerów od 1995 roku
Należące do komornickiej spółki ZUK autobusy MAN i mercedes wożą pasażerów od 1995 roku Grzegorz Dembiński
Od 1 maja mieszkańcy gminy Komorniki będą podróżować do Poznania i po mieście, posługując się jednym biletem. Podpoznańska miejscowość zaakceptowała propozycję przedstawioną przez miasto.

Na początek porozumienie dotyczyć będzie linii 651 z Łęczycy do Poznania i 117 z Komornik do Poznania. W przyszłym tygodniu okaże się, czy umowa w pierwszym etapie obejmie również linię 117 bis czyli z Lubonia do Komornik.

Pasażerowie już zacierają ręce i liczą oszczędności. Mieszkaniec, który kupi poznańską komkartę na strefę A (miasto)i B (linię objętą porozumieniem) - zapłaci o 75 zł mniej niż dotąd płacił za dwa bilety miesięczne. Wcześniej musi oczywiście wyrobić sobie komkartę – odbiera się ją w punkcie sprzedaży biletów po dziesięciu dniach od złożenia wniosku . Punkty znajdują się między innymi na górczyńskim dworcu autobusowym (tel. 61 810 16 89), w Centralnym Punkcie Sprzedaży Biletów przy ul. Głogowskiej 133 (tel. 61 869 93 61 w. 298) oraz w przejściu pod rondem Kaponiera.

Czytaj także: MPK ogłosiło konkurs na projekt mundurów

Dlaczego załadowanie kom-karty jest tańsze od kupienia dwóch biletów jednorazowych lub dwóch biletów miesięcznych?
– Ponieważ nie trzeba ciągle ponosić kosztów kupowania, drukowania i składowania biletu z papieru. Karta elektroniczna może być użytkowana 10 lat. Ponadto daje możliwość analizowania potrzeb pasażerów, kontroli kosztów i lepszego planowania tras linii. Eliminuje też możliwość fałszowania biletów – wyjaśnia Rafał Kupś, p.o. dyrektora ZTM w Poznaniu.

Komornicki Zakład Usług Komunalnych będzie nadal woził pasażerów i to bez konieczności startowania w przetargu. Dzięki temu osoby zatrudnione w ZUK nie muszą obawiać się o pracę.

Jak twierdzi Jan Broda, wójt gminy Komorniki, cena jednego kilometra oferowana przez gminną spółkę jest o 3 złote niższa od ceny usługi świadczonej przez MPK Poznań.

Pozostałe linie autobusowe kursujące między gminą Komorniki a Poznaniem objęte zostaną porozumieniem, gdy na poznańskim Junikowie powstanie dworzec autobusowy. Wtedy autobusy ZUK dowozić będą do pętli tramwajowej mieszkańców gminy, osoby wysiadające z pociągu na Junikowie oraz mieszkańców osiedla Kwiatowego. Samorządowcy z Komornik przekonują , że zależy im na jak najszybszym objęciu jednym biletem wszystkich mieszkańców gminy, by nie spotkać się z zarzutem nierównego traktowania. O przystąpieniu do porozumienia dyskutuje się też w Tarnowie Podgórnym, Rokietnicy i Suchym Lesie.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto