Wszystkie zabytkowe samochody będą musiały przechodzić okresowe badania techniczne Wszystkie zabytkowe samochody będą musiały przechodzić okresowe badania techniczne

Wszystkie zabytkowe samochody będą musiały przechodzić okresowe badania techniczne (© Andrzej Szozda)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Od wtorku następują duże zmiany w ruchu drogowym. Wprowadzają one m.in. okresowe badania dla motorowerów. Tylko w Poznaniu tymi pojazdami jeździ już około 5 tysięcy osób.

Do tej pory motorower nie miał obowiązku przechodzić badań okresowych. Badania dla tego typu pojazdów będą przeprowadzane: dla nowego pojazdu pierwsze badanie po trzech latach, a dla starszego niż trzy lata co dwa lata. Zastosowano roczny okres przejściowy, dlatego każdy motorower uczestniczący w ruchu do 22 września 2010 roku będzie musiał przejść badanie okresowe.

– Wprowadzenie tego typu badań dla motorowerów będzie korzystne dla bezpieczeństwa ruchu drogowego – tłumaczy Bartosz Pelczarski, dyrektor wydziału komunikacji Urzędu Miasta. – Do tej pory motorowery były poza jakąkolwiek kontrolą techniczną, a z uwagi na ciągły wzrost liczby tego typu pojazdów w ruchu drogowym wprowadzenie nowego obowiązku wydaje się być zasadne.

Zmiany odczują także ci, którzy zarabiają na wypożyczaniu zabytkowych samochodów, na przykład wożąc młodą parę do ślubu. Aby taki pojazd mógł przejechać ulicami miasta, musi ze względów bezpieczeństwa przejść badanie techniczne co roku.

Jednak największe zmiany dotyczą zarejestrowanych samochodów sprowadzanych z UE.
– W tym przypadku nie będzie wymagane przedstawienie pierwszego badania technicznego pod warunkiem, że w dowodzie rejestracyjnym takiego pojazdu lub w innym dokumencie wydanym przez organ rejestracyjny widnieje aktualny termin badania technicznego – wyjaśnia Bartosz Pelczarski.

Więcej w dzisiejszym wydaniu Polska Głos Wielkopolski, lub www.prasa24.pl

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (4)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

kon (gość) (komar 231)

bez mózg to jesteś sam i nie rozumiesz co czytasz. Pisze Ci jak wół że zabytki maja mieć badania techniczne co rok TYLKO w przypadku gdy służą do zarobkowego przewozu osób ! I bardzo zresztą dobrze, niby zabytkowy się nie zużywa ?
I żeby nie było sam jestem posiadaczem czterech pojazdów zabytkowych.
K.

komar 231 (gość)

Mam Komarka z 1963r,przejeżdżam nim około 5 kilometrów rocznie i za to mam płacić ???.W Polsce zawsze jakiś MÓZGOWIEC próbuje coś wymyśleć,a skutek zawsze odwrotny.Powinni odzielić zabytki (które jeźdżą sporadycznie)od współczesnych.!!!A może za zabytki wprowadzić dodatkową opłatę-może 1000 złotych rocznie -to nasze dzieci i wnuki będą oglądać na zdjęciach a nie w realu!!!NIECH ŻYJĄ BEZMÓZGI.

driver (gość)

pewnie i to dobre zeby wyciagnac troche siana z kieszeni zwyklego szaraczka!!!Polska to jaedna pomylka to tak jak wziasc sobie panne z ulicy i po godz jej zaplacic za usluge tak w mojich oczach widze to!!!a i bym zapomnial nasz RZad buraki to was sie tyczy!!!!

Więcej na temat: