Zarząd Transportu Miejskiego nie wprowadzi cięć (rzadszych kursów) w rozkładzie jazdy. Nie oznacza to jednak, że nie będzie innych oszczędności.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Obecnie pracownicy ZTM-u pracują nad dwiema koncepcjami. Jedna z nich zakłada, że część przegubowców mogłaby zostać zastąpiona krótkimi autobusami. - Przyjrzymy się dokładnie liniom, na których kursują autobusy przegubowe - zapowiada Zbigniew Rusak, szef zarządu. - Jeśli nie jeżdżą pełne pasażerów, poprosimy MPK, by na tych liniach kursowały krótsze pojazdy.

Mniejsze autobusy nie tylko zużywają mniej paliwa i są łatwiejsze w utrzymaniu, ale też tańsze od przegubowców. Poza tym ZTM planuje wprowadzić stawki za przejazdy poszczególnymi pojazdami, a więc za kurs krótszym autobusem przewoźnik otrzyma mniejszą zapłatę. Kolejny pomysł na oszczędności też dotyczy autobusów. Zdaniem Rusaka, niepotrzebne są linie, których trasy pokrywają się z drogą tramwajów. Zapowiada więc, że autobusy takie będą likwidowane. - Nie ma to sensu, żeby tą samą trasą jechał i tramwaj, i autobus - mówi.

Wcześniej planowano wprowadzić cięcia w rocznym rozkładzie jazdy. W zeszłym tygodniu wycofano się jednak z pomysłu. Zbigniew Rusak zapewnia, że wpływu na decyzję nie miał ogłoszony przez Stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania "obywatelski protest komunikacyjny".

- To młodzi ludzie i należy się cieszyć, że potrafią się buntować. Jednak w wielu punktach swojej petycji przeczyli sami sobie - mówi dyrektor zarządu. - Wycofaliśmy się z pomysłu z powodów czysto praktycznych.

Po pierwsze, tramwaje zjeżdżające jednocześnie do zajezdni po godzinach szczytu komunikacyjnego, powodowałyby korki (na Głogowskiej - utrudniony byłby przejazd samochodem zarówno w stronę centrum, jak i Górczyna). Po drugie, nie ustalono, jak MPK miałoby wynagradzać motorniczych, którzy w czasie rozrzedzenia rozkładu siedzieliby w zajezdni i czekali na szczyt komunikacyjny. Po trzecie, do niektórych napraw potrzebne jest opróżnienie zajezdni z pozostałych tramwajów.

- Nie oznacza to jednak, że porzucamy pomysł na zawsze - ostrzega Rusak. - Musimy się lepiej przygotować, sporządzić odpowiednie wyliczenia.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!