Ponad 3,5 tysiąca bezrobotnych skorzysta dotacji, jakie dostał Powiatowy Urząd Pracy w Koninie. Na aktywizację osób bez pracy Fundusz Pracy i Europejski Fundusz Społeczny przeznaczył aż 18 mln zł.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Ponad 3,5 tysiąca bezrobotnych skorzysta dotacji, jakie dostał Powiatowy Urząd Pracy w Koninie. Na aktywizację osób bez pracy Fundusz Pracy i Europejski Fundusz Społeczny przeznaczył aż 18 mln zł.

– Nie jest to rekordowa suma, ale to o 10 procent więcej pieniędzy niż w ubiegłym roku – mówi Łukasz Maciejewski, rzecznik PUP w Koninie.

Problem bezrobocia w związku z kryzysem gospodarczym dotyka coraz większą grupę mieszkańców powiatu konińskiego. W samym Koninie zarejestrowanych w Urzędzie Pracy jest niespełna 4 tysiące osób. W powiecie ta liczba sięga nieco ponad 6,2 tysiąca. Dzięki unijnym pieniądzom 1140 mieszkańców miasta i powiatu konińskiego trafi na staże, a prawie tysiąc osób będzie mogło uczestniczyć w szkoleniach, których celem jest podniesienie kwalifikacji zawodowych.

Powiatowy Urząd Pracy w związku z pozyskanymi środkami zamierza skierować 600 osób na roboty publiczne i prace interwencyjne. Natomiast około 350 bezrobotnych dzięki dotacjom będzie mogło uruchomić własną działalność gospodarczą.

– Szukam pracy od roku i niczego nie mogę znaleźć. Myślę, że takie wsparcie finansowe pomoże mi stanąć na nogi. Zamierzam ubiegać się o te pieniądze, bo chcę otworzyć zakład mechaniki pojazdowej – mówi 30-letni Marcin z Konina.

Z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach projektu „Nie zmarnuj szansy” na uruchomienie działalności przeznaczone zostały 4 mln złotych. Z dofinansowania przyznawanego przez PUP w Koninie skorzystał już Mariusz Nowak, który otworzył usługi ślusarskie.

– Jestem z zawodu spawaczem i pomyślałem, że na tym właśnie będzie bazowała moja firma. Potrzebowałem pieniędzy przede wszystkim na niezbędny do pracy sprzęt i samochód – mówi Mariusz Nowak. - Na przyznanie dotacji czekałem około czterech miesięcy. W końcu dostałem 15 tys. złotych. Zarejestrowałem już firmę i kupiłem narzędzia. Mam nadzieję, że wszystko się uda – dodaje Nowak.

O unijne pieniądze na otwarcie działalności może ubiegać się każdy zarejestrowany w PUP bezrobotny, który przez ostatni rok nie prowadził własnego biznesu i nie był zatrudniony na umowę o pracę. Warunkiem bezzwrotnej pożyczki jest utrzymanie działalności przez minimum rok. Do tej pory z takich dotacji skorzystało już 317 mieszkańców Konina i powiatu konińskiego.

Powiatowy Urząd Pracy w Ramach Funduszy Pracy otrzymał również 5,6 mln złotych. Z tych środków jak informuje Łukasz Maciejewski uruchomione zostały trzy programy. Pierwszy z nich „Twoja nowa perspektywa” skierowany jest do osób, które dotknęły zwolnienia grupowe. Dwa następne „Wsparcie przedsiębiorczości” i „Czas na zmiany” adresowane są do bezrobotnych, z tym że ostatni z programów kierowany jest przede wszystkim do osób po 45. roku życia. W ramach wszystkich programów osoby bez pracy mogą skorzystać ze szkoleń i staży. Pieniądze trafiają również na doposażenia miejsc pracy.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!