Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KontenerPort odmieni Wartę?

Redakcja
Przywrócenie Warty miastu nie musi kosztować wielkich pieniędzy przekonują architekci i projektują miasto... na barkach!

Koncepcji zagospodarowania terenów nad Wartą było już tyle, że nawet trudno wszystkie zliczyć, jednak łączyło je jedno – wszystkie wymagały dużych pieniędzy i zmian w planach zagospodarowania przestrzennego. Ale okazuje się, że wcale tak być nie musi!

W czwartkowe przedpołudnie w Mobilnym Centrum Kultury KontenerArt architekci i projektanci opracowują koncepcję powrotu Poznania nad Wartę, która nie wymaga ani ogromnych pieniędzy, ani zmian w prawie.

- Chcemy pokazać, że niekoniecznie potrzebne są wielkie inwestycje, by z rzeki można było korzystać – mówi Łukasz Poprawski z firmy ProGrupa, współorganizator warsztatów "Rzeka warta zmiany". - Idea naszych warsztatów wyszła od poznańskich projektantów, architektów i studentów. Chcą pokazać, że coś można zrobić.

Architekci proponują, aby utworzyć mobilną wersję zagospodarowania terenów nad Wartą. Taką, którą zawsze można by przenieść, gdyby doszło do realizacji jakichkolwiek planów zabudowy terenów nad Wartą, a do tego czasu ludzie mogliby już z rzeki korzystać.

W poniedziałek architekci z NeoStudio i Pracowni P3, a także studenci architektury, zajmują się ideą mobilnego zagospodarowania cypla nad Wartą.

- Kolega widział w Berlinie barkę jako pływający basen i stwierdziliśmy, dlaczego nie może być różnych funkcji takich barek – wyjaśnia Sebastian Nowakowski z pracowni P3. - Podpływa park, skate park i tak dalej. Barka będzie miała różne funkcje. Na przykład jeśli jest potrzebne miejsce na zrobienie koncertu, to podpływa 20 barek, które są pokryte trawą i tworzy się plac.

Wspólnym założeniem dla różnych projektów jest wysokościowy element, nazwany latarnią.
- Byłoby go widać z daleka i przyciągałby ludzi z miasta – wyjaśnia Sebastian Nowakowski. - Zastanawiamy się czy tworzyć jakieś mobilne zagospodarowanie cypla, czy potraktować to jako architekturę krajobrazu, czyli stworzyć zróżnicowane poziomami place, a funkcje użytkowe przerzucić na rzekę. Idziemy na razie w dwóch kierunkach.

Projektanci zajmują się na tym etapie tylko ideą, ale bazującą na rozwiązaniach, które są i działają.

- Jesteśmy w miejscu mobilnym, które doskonale funkcjonuje, dlaczego nie moglibyśmy być w takich kontenerach na barkach na wodzie – mówi Sebastian Nowakowski.

Pod koniec warsztatów wymyślono także nazwę dla barek przywracających Wartę Poznaniowi – KontenerPort.

Aby obejrzeć wszystkie zdjęcia, przejdź do galerii.
A Wam jak się podoba koncepcja pływającego po Warcie mobilnego centrum kultury i wypoczynku?


Noc Kupały 2012 - puszczanie wianków, koncerty, lampiony szczęścia


**

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto