Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kontenery PCK we Wrocławiu. Sprawdź, gdzie wrzucasz używaną odzież i komu pomagasz

Redakcja
Agnieszka Gałczyńska
Na ulicach Wrocławia można znaleźć kontenery łudząco podobne do tych z PCK. Dyrektor wrocławskiego oddziału Czerwonego Krzyża apeluje, żeby dokładnie sprawdzać, komu chcemy pomóc.

Zobacz: Pomagamy rodzinie Wąskich. Akcję wspiera fundacja "Jak dobrze żyć"

W mieście, oprócz kontenerów z logo Polskiego Czerwonego Krzyża, można także znaleźć kremowe pojemniki Fundacji Eco-Textil, której właścicielem jest firma Wtórpol ze Skarżyska-Kamiennej. Jak podkreśla dyrektor wrocławskiego PCK, odzież przez nich zbierana trafia m.in. do lumpeksów w województwie świętokrzyskim. We Wrocławiu znajdziemy też kontenery dolnośląskiej Fundacji Przyjaciele oraz podkarpackiej Fundacji Miłosierdzie.

Gdzie we Wrocławiu oddać rzeczy dla potrzebujących?

- Obecnie PCK ustawiło we Wrocławiu ok. 50 kontenerów. Organizacja podpisuje umowę ze spółdzielniami mieszkalnymi, dzięki czemu możemy nieodpłatnie ustawić nasze kontenery na terenie osiedla - wyjaśnia Jerzy Gierczak, dyrektor PCK we Wrocławiu.

Kontenery PCK posiadają wyraźne logo oraz napis: Polski Czerwony Krzyż. Z boku znajdują się plakaty z mężczyzną na motorze lub dziewczyną w czerwonej sukience i hasłem: "Z pomocą każdemu do twarzy".

Gdzie trafia odzież z kontenerów? Odzież zarówno z kontenerów, jak i ze zbiórek osiedlowych prowadzonych przez PCK jest przewożona do siedziby wrocławskiego PCK przy ul. Bulwida.

- Wolontariusze wypakowują odzież i rozwieszają ją na wieszakach, aby była łatwiej dostępna dla osób, które się po nią zgłoszą. Odbiór odbywa się we wtorki i piątki. Potrzebujący mogą przyjść także w pozostałe dni tygodnia, w godzinach pracy biura tj. 8-16. Odzież wydajemy na podstawie zaświadczeń z MOPS-u - wyjaśnia Jerzy Gierczak, dyrektor wrocławskiego oddziału PCK.

40% ubrań z tych kontenerów trafia do potrzebujących, reszta jest sprzedawana prywatnym firmom. Taka odzież najczęściej jest przerabiana na czyściwo fabryczne. Dochód ze sprzedaży jest przeznaczony na cele statutowe PCK. Np. w ubiegłym roku dzięki nim zrealizowano projekt "Wyprawka dla Żaka", w ramach którego PCK pomogło ponad 300, osobom rozpoczynającym edukację w szkołach podstawowych i gimnazjach.

Gdzie trafia odzież z innych kontenerów?

Kontenery PCK łatwo pomylić z kontenerami firmy Wtórpol.

"Odzież zostawiona w pojemnikach Wtórpolu jest kilka razy sortowana. Ponad 97 proc. ubrań nadaje się do odzysku, reszta zostaje zutylizowana. Ubrania, które są w najlepszym stanie, trafiają do powtórnego użycia. Zużyte rzeczy przerabia się na czyściwo fabryczne" - czytamy na oficjalnej stronie firmy Wtórpol ze Skarżyska-Kamiennej.

Jak wynika z informacji na stronie www organizacja posiada 35 tysięcy kontenerów w całej Polsce, a rocznie uzyskuje 34 mln kg odzieży. Ubrania w dobrym stanie trafiają do 70 sklepów firmy Wtórpol w woj. świętokrzyskim oraz do krajów azjatyckich.


Kontenery PCK we Wrocławiu. Kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć.

Nie tylko odzież. Co wrzucać do kontenerów PCK?

- Należy kierować się empatią. Nie wrzucajmy do kontenerów tych rzeczy, których chcemy się pozbyć, ale to, co faktycznie może się komuś przydać. Zgłaszane jest duże zapotrzebowanie na firanki, pościel, kołdry i koce - mówi Jerzy Gierczak.

W przypadku przedmiotów wielkogabarytowych (np. mebli czy sprzętu AGD darczyńca musi zgłosić się do PCK przy ul. Bujwida osobiście). Organizacja skontaktuje go bezpośrednio z osobą potrzebującą, z którą ustali sposób odbioru datków.

Zbiórki osiedlowe

PCK we Wrocławiu organizuje regularne zbiórki rzeczy używanych prowadzone przez wolontariuszy. O zbiórce mieszkańcy mogą dowiedzieć się z ulotek, które są roznoszone na terenie, na którym ma być prowadzona zbiórka. Między godziną 9 a 12 wolontariusze jeżdżący specjalnie oznakowanymi samochodami odbierają spakowaną w worki odzież.

W grudniu 2013 roku mieszkańcy ul. Kamiennogórskiej na Oporowie zgłosili organizacji, że czerwona ciężarówka zbiera odzież używaną przeznaczoną dla PCK. - To nie jedyny przykry incydent w ostatnim czasie. Podczas ubiegłych wakacji ktoś włamał się do kontenerów PCK na Kozanowie - opowiada Gierczak. - Nie poznaliśmy sprawcy. Mamy raczej negatywne doświadczenia ze zgłaszaniem spraw na policję. Większość z nich jest umarzana.

Co musi zrobić firma, żeby wystawić kontener?

- Żeby umieścić kontener w pasie drogowym w mieście, firma musi uzyskać zgodę Wydziału Inżynierii Miejskiej oraz złożyć wniosek na zajęcie pasa drogowego. Jeśli firma chce ustawić kontener na ternie osiedla, musi uzgodnić to z zarządcą osiedla. Opłaty, które są pobierane, to 5 gr za m kw. Jeśli firma udowodni, że jest zakładem pracy chronionej, to ZDiUM odstępuje od naliczania opłat - mówi Krzysztof Kubicki z biura prasowego ZDiUM.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto