Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kontrakt terytorialny pozwoli rozwijać się efektywniej

Monika Kaczyńska
Budowa kolei aglomeracyjnej to jedno z przedsięwzięć  priorytetowych zapisanych w kontrakcie
Budowa kolei aglomeracyjnej to jedno z przedsięwzięć priorytetowych zapisanych w kontrakcie Piotr Jasiczek
Kontrakt terytorialny to umowa, którą samorząd województwa wielkopolskiego ma zawrzeć z rządem. Zawiera ona katalog przedsięwzięć, które są ważne dla rozwoju województwa, ale też mają znaczenie dla całego kraju. W kontrakcie zostanie też określony sposób dofinansowywania przedsięwzięć, które będą realizowane w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, a także sposób ich realizacji.

Kształt kontraktu to efekt negocjacji między samorządem Wielkopolski i rządem. Jest więc kompromisem między potrzebami województwa a możliwościami rządu. Choć treść kontraktu bliska jest ostatecznej, zanim Rada Ministrów go zatwierdzi konieczne są jeszcze negocjacje, trzeba dopracować szereg ważnych szczegółów. Samorząd województwa przykłada do nich dużą wagę. Chodzi o to, by porozumienie było dla Wielkopolski jak najkorzystniejsze.

Tym niemniej kontrakt terytorialny z góry określa, co i w jaki sposób będzie realizowane, a także daje Wielkopolsce (i innym regionom, które także negocjowały swoje kontrakty) wpływ na przedsięwzięcia, którymi zarządzają instytucje centralne.

Mimo że obecna wersja kontraktu nie jest niezmienna, a losy części przedsięwzięć będą ustalane później, już dziś wiadomo, które przedsięwzięcia najpewniej doczekają się realizacji. Czy stanie się tak faktycznie, zależy jednak nie tylko od treści kontraktu, ale też od tego, co zostanie wynegocjowane w ramach Wielkopolskiego Programu Operacyjnego 2014 +. Wiele z przedsięwzięć zawartych w kontrakcie terytorialnym ma z założenia być dofinansowanych przez Unię w ramach WRPO.

Na liście podstawowej znalazły się między innymi przedsięwzięcia drogowe, kolejowe, a także związane z ochroną zdrowia i edukacją.

Wśród inwestycji drogowych znalazły się te, o które województwo walczyło już od dawna. Jest to między innymi budowa wielkopolskich odcinków drogi S-5, która docelowo ma połączyć Wrocław z aglomeracją bydgosko-toruńską.

Kolejnym negocjacyjnym sukcesem jest zaplanowana budowa obwodnic w ramach budowy drogi S-11.
Realizacji doczekają się także modernizacje linii kolejowych. Te zaplanowane to linia Poznań Główny - Szczecin Dąbie, Wrocław - Poznań, Chorzów - Maksymilianowo przez Bydgoszcz i Inowrocław, Łódź Kaliska - Ostrów Wielkopolski, Warszawa - Poznań (na odcinku Sochaczew - Swarzędz), Ostrów - Leszno - Głogów. Ta ostatnia linia zostanie także na odcinku Krotoszyn/Durzyn - Głogów zelektryfikowana.
Modernizowana będzie także towarowa obwodnica Poznania. Inwestycje te wraz z budową kolei aglomeracyjnej obsługującej obszar aglomeracji poznańskiej sprawią, że komunikacja kolejowa będzie w w Wielkopolsce wygodniejsza i bardziej efektywna.

Niewątpliwym sukcesem jest także wynegocjowanie utworzenia szpitalnego oddziału ratunkowego w ramach budowy nowego Szpitala Matki i Dziecka w Poznaniu. Kolejny SZOR zostanie wybudowany w Klinicznym Centrum Medycyny Ratunkowej i Interwencyjnej.

Wszystko wskazuje na to, że inwestycje te doczekają się realizacji, zwłaszcza że w negocjacjach samorządu województwa z Komisją Europejską udało się przekonać tę ostatnią, by nie sprzeciwiała się wsparciu ze środków UE budowy Szpitala Matki i Dziecka. To prawdziwy przełom, bo negatywne stanowisko Unii w tej kwestii stawiało pod znakiem zapytania realność i tej inwestycji.

W kontrakcie terytorialnym zostały zapisane także liczne przedsięwzięcia, które zostaną zrealizowane pod warunkiem, że znajdą się na nie pieniądze. Są to między innymi, oprócz wspomnianej wcześniej budowy Szpitala Matki i Dziecka, utworzenie Ośrodka Radioterapii Protonowej w Poznaniu czy budowa Zachodniego Centrum Chorób Serca i Naczyń w Poznaniu.

Koncepcja budowy tego ostatniego zrodziła się już w 2007 roku. Centrum ma być wysokospecjalistycznym zapleczem kardiologicznym dla mieszkańców nie tylko Wielkopolski, ale i całej zachodniej części kraju. Obecnie pacjenci wymagający najbardziej zaawansowanych procedur medycznych związanych z chorobami układu krążenia muszą korzystać z pomocy ośrodków w Warszawie i Zabrzu.

Na liście warunkowej znalazły się także cztery projekty dotyczące realizacji infrastruktury badawczo-rozwojowej ujęte na Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej. Są to PIONIER-LAB - Krajowa Platforma Integracji Infrastruktur Badawczych z Ekosystemami Innowacji, PRACE - współpraca w zakresie zaawansowanych obliczeń w Europie, ICOS-PL - Zintegrowany System Obserwacji Węgla, ECBiG - Europejskie Centrum Bioinformatyki i Genomiki.

Kontrakt zostanie podpisany na lata 2014-2023. Jego realizacja pochłonie w tym czasie około 29,6 miliarda złotych. Będą to zarówno pieniądze pochodzące ze wsparcia unijnego, jak i środki krajowe. Będzie to 7,4 proc. pieniędzy na realizację wszystkich kontraktów terytorialnych.

Kontrakt terytorialny będzie aktualizowany

Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego:
Prace przygotowawcze nad ustaleniami do kontraktu terytorialnego dla Wielkopolski trwały od 2013 roku. W trakcie naboru zgłoszono ponad 180 projektów. W swym stanowisku negocjacyjnym zarząd województwa zgłosił 101 przedsięwzięć. Kontrakt będzie obowiązywał w latach 2014-2023. Nie będzie on miał formuły zamkniętej. Niektóre przedsięwzięcia priorytetowe będą uzgodnione później - w toku dalszych negocjacji. Kolejne spotkanie w tej sprawie planowane jest już pod koniec tego roku, po przyjęciu programów operacyjnych, finansowanych z Unii Europejskiej. Jest to więc dokument otwarty, który będzie podlegał ewolucji i aktualizacji. Liczę, że uda się jeszcze powiększyć listę priorytetowych przedsięwzięć w ramach kontraktu terytorialnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto