18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KULTURA - Kolejna Noc Muzeów dla zwiedzających i... kibiców Lecha. ZOBACZ FILM

Agnieszka Gonczar, Jacek Sobczyński
Rozmieszczenie muzeów w Poznaniu
Rozmieszczenie muzeów w Poznaniu
To nie będzie zwykła Noc Muzeów, a już na pewno, jeśli poznański Lech wywalczy dziś tytuł mistrza Polski. Jeżeli tak się stanie, kilkadziesiąt tysięcy widzów zbierze się na Starym Rynku, by wspólnie z piłkarzami świętować zdobyty po 17 latach tytuł. Czy w tej sytuacji odbędzie się muzealny maraton, którego spora część wydarzeń jest skupiona właśnie wokół poznańskiej Starówki?

- Zarząd Lecha poprosił organizatorów o udostępnienie loggii ratusza w godzinach 20.45 do 22. Poza tym wszystkie imprezy odbędą się zgodnie z planem - uspokaja Aleksandra Sobocińska, rzecznik Muzeum Narodowego.

W tym roku "Niedostrzegane"
Wędrówkę należy zacząć od Muzeum Narodowego (Al. Marcinkowskiego 9), gdzie zostaną udostępnione dzieła Chełmońskiego, Chmielowskiego, Witkiewicza oraz "Szał" Podkowińskiego. Te, oraz inne rarytasy plastyczne będzie można zwiedzać przy akompaniamencie muzyki z różnych epok historycznych w wykonaniu uczniów Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Mieczysława Karłowicza (godz. 18-22). W tym roku Noc Muzeów odbędzie się pod hasłem "Niedostrzegane".

- Chcieliśmy zwrócić uwagę zwiedzających na te rzeczy, które albo z różnych przyczyn nie były do tej pory udostępniane, albo te, które nie są widoczne podczas normalnego zwiedzania muzeum - powiedziała Aleksandra Sobocińska.

W tym celu został stworzony m.in. Gabinet Rycin, gdzie będziemy mogli się przekonać jak żmudna i ciężka jest praca nad poszczególnymi rycinami i rysunkami, a także poznać metodę odszyfrowywania inskrypcji i znaków kolekcjonerskich.

Gratką dla wielbicieli przygód nie tylko wizualnych może się okazać "Akwarium", czyli niekonwencjonalna przestrzeń stworzona przez Estradę Poznańską. Dzięki tej inicjatywie będzie można zobaczyć filmy francuskiego pioniera X Muzy Georgesa Meliesa. Wydarzeniem specjalnym tego wieczoru będzie koncert Macieja Fortuny & Stefan Weeke Project.

Kolejną obowiązkową przystanią jest Muzeum Sztuk Użytkowych, gdzie odbędą się warsztaty plastyczne dla dzieci "Modne dodatki młodej damy" (godz. 17-19), a także otwarcie wystawy "Z darów dla Muzeum Sztuk Użytkowych" (godz. 19). Aranżacją ekspozycji w piwnicach muzeum zajęli się studenci poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Wizualna uczta czeka także wszystkich, którzy skierują swoje kroki do Galerii Miejskiej Arsenał. To tu będzie można zobaczyć wystawę czeskiego skandalisty Davida Černego. Prezentacja może być ciekawa dla tych wszystkich, którzy zauważyli rzeźbę Golema stojącą na Alejach Marcinkowskiego i chcieliby poznać inne prace artysty. Przed budynkiem Arsenału będzie czekać jeszcze jedno wydarzenie, którego nie można tego wieczoru ominąć. Kolektyw Fotograficzny Świetlica zaprezentuje działanie ruchomej camery obscury, dzięki której poznaniacy będą mogli uwiecznić się na historycznym papierze (godz. 22).

Z kolei dla łowców przygód i nietypowych podróży ciekawą ofertę zaprezentuje Muzeum Etnograficzne i Muzeum Archeologiczne. Do etnografów warto się wybrać na cykl spotkań "Tajemnice mojej Babci", w czasie których będzie się można nauczyć wyplatać ozdoby, a także poznać techniki twórczości ludowej (godz. 17-01). W programie Muzeum Etnograficznego nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych, którzy na ten wieczór powinni przybrać tajemnicze imiona i pióropusze.

- Specjalnie z myślą o najmłodszych przygotowaliśmy wioskę indiańską, gdzie poznamy tradycyjne tańce indiańskie, legendy i zabawy. Całość zakończy koncert zespołu Catawba - mówi Aneta Skibińska, kierownik oddziału. Z kolei w Muzeum Archeologicznym o godzinie 22, 23.30 i 0.30 chętni (i odważni) będą mogli wziąć udział w inscenizacji obrzędów szamańskich.

"Sukienka" zamiast przewodnika
Sztandarową wystawą oddalonego nieco od Starego Rynku Centrum Kultury Zamek (ul. Św. Marcin 80/82) jest oczywiście ekspozycja World Press Photo. Podczas Nocy Muzeów będzie można wejść na nią za 5 złotych. Oprócz tego na terenie Zamku odbędą sie spotkania z drem Maciejem Szymanowiczem i Januszem Pazderem (godz. 19 i 21, Hol Balkonowy), spektakl "Ab Ovo" (godz. 22, Dziedziniec Różany), będzie też coś dla fanów filmu - seans "Nosferatu. Symfonii Grozy" z muzyką na żywo, wykonywaną przez zespół Czerwie (Dziedziniec Zamkowy, godz. 23.30).

- W tym roku zrezygnowaliśmy z tradycyjnego oprowadzania widzów po holach cesarskich, w zamian proponując im obejrzenie wystawy "Sukienka", która znajduje się niemal we wszystkich pomieszczeniach Zamku. To ekspozycja, której tematem jest kobiecość. Swoje prace wystawili na niej m.in. Zbigniew Libera i Magdalena Moskwa - opowiada Joanna Przygońska z Centrum Kultury Zamek.

Z kolei idąc z Rynku w stronę Śródki można wstąpić do położonego na Ostrowie Tumskim Muzeum Archidiecezjalnego. O godzinie 20 zagra tam zespół muzyki dawnej Musica Maxima, o 21 dr Alina Mądry zaprezentuje zbiór nut z zasobu Archiwum Archidiecezjalnego a półtorej godziny później odbędzie się tam prezentacja drewnianych modeli cerkwi. Pod rondem Kaponiera, jak co roku, swoją ekspozycję wystawi Muzeum Motoryzacji. Tym razem tematem będzie motoryzacja byłych krajów Demokracji Ludowej, a o początkach wyścigów na torze Poznań opowiedzą rajdowcy Zbigniew Szwagierczak i Andrzej Musiał (godz. 18 i 20). Natomiast z przystanku u zbiegu ulicy Towarowej i alei Niepodległości o godzinie 17.35, 19.35 i 21.35 odjedzie tramwaj, bezpłatnie wiozący wszystkich zwiedzających do Muzeum Komunikacji Miejskiej, mieszczącego się w zajezdni przy ul. Głogowskiej 131/133.

Pozostając przy Starym Rynku warto wybrać się do Muzeum Instrumentów Muzycznych (Stary Rynek 45). O godzinie 18 rozpocznie się wystawa gadżetów z filmów, do których muzykę skomponował Jan A.P. Kaczmarek. Wbrew wcześniejszym ustaleniom sam Kaczmarek na Nocy Muzeów się nie pojawi. O 19.30 odbędą się prezentacje Fletni Pana, piszczałek i trąbki barokowej a pół godziny później widzowie zapoznają się z historią liry korbowej. Natomiast o godzinie 21 rozpocznie się koncert "Chopin a orkiestra filmowa", na którym zagrają soliści Orkiestry Kameralnej L’Autunno Adama Banaszaka.

Jak co roku swoje drzwi otworzy dla zwiedzających Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza (Stary Rynek 84). Obok tradycyjnego już spotkania z wnukiem pisarza, Juliuszem Sienkiewiczem (godz. 19), widzowie mogą poznać makietę Bitwy pod Grunwaldem. W Pracowni - Muzeum J.I.Kraszewskiego (ul. Wroniecka 14) również o godz. 19 słowiańskie brzmienia zagra Kwartet Jorgi, natomiast dwie godziny później wykłady "Słowiańskie początki w powieściach Kraszewskiego" i "Poznańskie ślady w pisarstwie Kraszewskiego" wygłoszą dr Jerzy Borowczyk i dr Wojciech Hamerski. I wreszcie położone przy ul. Mostowej 7 Muzeum Bambrów Poznańskich, gdzie od godz. 20 co godzinę będziemy mogli wziąć udział w spacerze po muzeum w towarzystwie przewodnika.

Noc nie tylko w Poznaniu
Ale wielkopolska Noc Muzeów nie kończy się tylko na Poznaniu. W wągro-wieckim Muzeum Regionalnym impreza odbędzie się pod hasłem "Azjatyckie klimaty". Leszczyńskie Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych (ul. Leszczyńska 5) już od godzin południowych zaprasza na zabawę w warsztacie sitodruku.

W konińskim Muzeum Okręgowym (ul. Muzealna 6) zwiedzający będą mogli obejrzeć zarówno model słonia leśnego w skali 1:1 oraz znaleziska kostne wymarłych gatunków zwierząt (m.in. nosorożec włochaty i mamut), jak i ekspozycję sprzętu U.S. Army.

W Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy o godzinie 20 odbędzie się widowisko teatralne "Koronacja Bolesława Chrobrego", natomiast pilscy zwiedzający mogą wybrać się na film o przedwojennych gwiazdach kina (godz. 21.15, Muzeum Okręgowe, ul. Browarna 7)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto