Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KULTURA - Powstaje pawilon wystawowy "Nowa Gazownia"

Bogna Kisiel
Od 4 maja na największym darmowym miejskim parkingu (znajduje się w starym korycie Warty, na placu między Starą Gazownią a ulicą Ewangelicką) będzie obowiązywał bezwzględny zakaz pozostawiania samochodów. Związane to jest z rozpoczęciem budowy przez miasto tymczasowego pawilonu Nowej Gazowni. Powstanie on u zbiegu ulic: Mostowej, Chwaliszewo i Ewangelickiej, w niewielkiej odległości od budynków Starej Gazowni.

Magistrat przewiduje, że koszty inwestycji wyniosą 1,5 mln zł. Milion będzie pochodził z budżetu miasta. Pozostałe pieniądze planuje się zdobyć z funduszy strukturalnych przeznaczonych na rewitalizację.

Sławomir Hinc, zastępca prezydenta Poznania, wyjaśnia, że działalność pawilonu wpisuje się w rewitalizację Chwaliszewa, bo planowane są tutaj działania artystyczne i przedsięwzięcia o charakterze społecznym.

Będzie on także spełniał istotną rolę informacyjną i promocyjną związaną z koncepcją „Nowa Gazownia”. Dzięki temu, nim ów projekt zostanie wdrożony w życie, Stara Gazownia będzie kojarzyć się z miejscem kulturotwórczym, a stare koryto Warty stanie się jedną z atrakcji Traktu Królewsko-Cesarskiego. Połączy ono Stary Rynek z Ostrowem Tumskim. Już w maju rozpocznie się tutaj akcja KontenerArt, a w czerwcu planowany jest festiwal Ethnoport.
– Chciałbym, by to miejsce już teraz było utożsamiane z kulturą – podkreśla Hinc.

Pawilon został zaprojektowany przez poznańskie biuro Cierniewscy Architekci. Zajmie powierzchnię ok. 600 mkw. Znajdzie się w nim miejsce na salę wielofunkcyjną, galerię, foyer (pełniące też funkcję galerii), kafejkę, zaplecze techniczne, sanitariaty. Dzięki diodom ledowym budynek będzie mógł świecić w kilku kolorach: białym, czerwonym, niebieskim i zielonym.

Sala wielofunkcyjna zostanie udostępniona na spektakle teatralne czy koncerty. Idea, która przyświeca budowie pawilonu, zakłada, że zostanie on udostępniony różnym artystom oraz instytucjom.

– Chcemy tutaj prezentować różnorodną twórczość – dodaje Hinc. Prezydentowi zależy, by pawilon zaczął tętnić artystycznym życiem jesienią, jeszcze przed konferencją ASEM ministrów kultury 43 krajów Europy i Azji, która odbędzie się w stolicy Wielkopolski. Przewiduje się, że zakończy on swoją działalność po około pięciu latach. Z uwagi na lekką konstrukcję obiekt może zostać rozbudowany czy np. przeniesiony w inne miejsce Poznania, gdy projekt „Nowa Gazownia” będzie już funkcjonował.

Na początku maja rozpoczną się prace związane z budową tymczasowego pawilonu wystawowego oraz porządkowaniem terenu wokół inwestycji. Z tych właśnie powodów przedstawiciele Urzędu Miasta zwracają się do poznaniaków z prośbą, by nie parkowali oni samochodów w południowej części koryta Warty.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: KULTURA - Powstaje pawilon wystawowy "Nowa Gazownia" - Poznań Nasze Miasto

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto