Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lany poniedziałek: Czym będą polewać się poznaniacy?

Redakcja
archiwum / Wincenty Kokot
Grupy uzbrojonych w... wiadra i butelki z wodą poznaniaków będzie można zaobserwować w drugi dzień świąt. Zbliża się wielkopolska "polewaczka".

Śmigus-dyngus, czyli lany poniedziałek, to po wielkopolsku „polewaczka”, „oblewanka” lub „lejek”. A słowo „dyngus” nie oznacza bynajmniej bicia dziewcząt po nogach gałązkami jałowca czy palmą, jak to jest w innych rejonach Polski, a... wielkanocny okup (najczęściej jajka), mający uratować potencjalną „ofiarę” przed oblaniem wodą.

Czy aby na pewno tylko woda?

Oblewanie się w drugi dzień świąt wielkanocnych to tradycja, która od dawna towarzyszy mieszkańcom nie tylko Poznania, ale również całej Polski. Przeróżne są też metody oraz "amunicja" tego dnia.
- Tradycyjnie w śmigus-dyngus będę polewał lokatorów wodą - mówi Piotrek, student z Politechniki Poznańskiej. - Słyszałem jednak, że koledzy z uczelni wylewali na dziewczyny wodę z mopa...

Pomysłów na to, czym oblewać ofiarę w lany poniedziałek jest wiele. Na przykład tradycją starszych osób jest zamiast lania wodą psikanie perfumami.

Perfumowanie blednie jednak przy pomyśle Adama, który w tym roku planuje polewać swoich domowników zbożową kawą.
- Mamy taki pomysł - odpowiada. - Komu posmakuje, ten dostanie dodatkową porcję - twierdzi z uśmiechem.

Z czym nacierać?

Różne są też metody i narzędzia używane w lany poniedziałek do oblewania. Jedni do polewania używają wiader, inni butelek, a jeszcze inni przypominają sobie czasy dziecięce i ganiają z pistoletem na wodę. Stratedzy po zastanowieniu i obmyślaniu planu zdobywają kolejne ofiary, inni kombinują tak, aby zaatakować z zaskoczenia.

W ostatnich latach zabawa w śmigus-dyngus często przybierała dość chuligański charakter. Zdarzało się, że policja czy Straż Miejska były wzywane do uspokojenia grup nastoletnich chuliganów polujących na "ofiary" z wiadrami pełnymi wody. Zdarzało się, że niektórzy ze "świętujących" urządzali sobie rozrywkę w postaci oblewania wodą pasażerów tramwajów i autobusów.

Jak przebiegnie tegoroczny śmigus-dyngus? Oby umiarkowanie mokro  i bezpiecznie - bo w szczególnych przypadkach za oblewanie wodą policja może zadecydować o ukaraniu sprawcy nawet 500-złotowym mandatem...

Sprawdź też:
Kolejki do konfesjonałów, czyli spowiedź na ostatnią chwilę

W kościołach od samego rana są kolejki do konfesjonałów. Wielu poznaniaków na spowiedź wielkanocną zdecydowało się w Wielką Sobotę.

Cudowna woda ze źródełka na Żydowskiej leczy i pomaga... na egzaminach

Raz w roku, w Wielką Sobotę, przed kościołem przy Żydowskiej ustawia się kolejka do źródełka, z którego woda ma ponoć cudowną moc.

Jak będą czynne sklepy w Wielkanoc?

W Niedzielę Wielkanocną i lany poniedziałek w Poznaniu nie zrobimy zakupów. Z zakupami trzeba zdążyć do godz. 18 w Wielką Sobotę.

Spowiedź wielkanocna, święcenie pokarmów, uroczystości Wielkiego Piątku, Wielkiej Soboty i Wielkanocy w Poznaniu

Wielkanoc to najważniejsze święto dla katolików. Przygotowaliśmy dla Was informacje m.in. gdzie i w jakich godzinach w wybranych parafiach można wyspowiadać i poświęcić pokarmy.

Komunikacja miejska na Wielkanoc 2011

Sprawdź, jak zmienią się rozkłady jazdy poznańskiego MPK z powodu świąt Wielkiej Nocy 2011.

Pogoda na Wielkanoc w Poznaniu: Będzie pięknie!

Tak słonecznych świąt wielkanocnych, jakie czekają nas w tym roku, dawno nie było. Ma być ciepło i bezdeszczowo.

Wielkanoc w Poznaniu - imprezy, spotkania, koncerty

Można oczywiście spędzić Wielkanoc przy stole lub przed telewizorem - ale warto sprawdzić, co się dzieje w w tym czasie w Poznaniu. Bo atrakcyjnych propozycji spędzenia czasu nie brakuje.

Program TV na Wielkanoc 2011

Nie macie pomysłu na spędzenie tegorocznych świąt? Nudzicie się w domu, a lubicie oglądać telewizję? Przygotowaliśmy dla Was propozycje programów i filmów, które będą pokazywane w tych dniach w polskich telewizjach.

Apteki dyżurne w Wielkanoc 2011 w Poznaniu, Swarzędzu, Kiekrzu i Puszczykowie

Przedstawiamy Wam dyżury aptek w Poznaniu, Swarzędzu, Kiekrzu i Puszczykowie w Wielką Sobotę (23 kwietnia) oraz pierwszego i drugiego dnia Wielkanocy (24 i 25 kwietnia 2011).

Festiwal Kultury Studenckiej ARTenalia
6, 7, 8 maja 2011
Stara Rzeźnia



emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto