W strugach deszczu przechodzili przez Bramę III Tysiąclecia uczestnicy XIII Spotkania Młodych. Na Lednicę przyjechało w tym roku ponad 75 tysięcy osób z Polski i Europy.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Pogoda oszczędzała zebranych na polach lednickich aż do punktu kulminacyjnego Spotkania, jakim każdego roku jest przejście o północy przez Bramę Rybę. Kilka minut przed godz. 24 na pielgrzymów spadł solidny deszcz, który jednak nie zepsuł dobrych nastrojów uczestników Lednicy.

A o ten dobry nastrój zadbali organizatorzy Spotkania, przetykając co pewien czas modlitewne skupienie i powagę radosnym śpiewem i tańcami.Oficjalnie XIII Spotkanie Młodych rozpoczęło się w sobotnie popołudnie, ale już od rana lednickie pola zapełniały się przybyszami z najdalszych zakątków Polski i Europy. Część z nich przybyła na miejsce specjalnym pociągiem "Św. Jacek", który jedną ze stacji pośrednich miał w Poznaniu. Tu, na Dworcu Głównym PKP, młodzież udającą się do Lednicy przywitał Ryszard Grobelny. Prezydent Poznania pojawił się także nad jeziorem lednickim, gdzie wziął udział w uroczystej mszy św. odprawionej przez prymasa Józefa Glempa.

Obok prymasa Glempa, jednym z gości specjalnych tegorocznej Lednicy był Szewach Weiss. Urodzony w naszym kraju były ambasador Izraela w Polsce, odmówił pod Bramą Rybą modlitwę w języku hebrajskim.

- Nie jest ważne jakiego języka się używa. Pamiętajcie, że my wszyscy, zarówno ja, jak i wy modlimy się do jednego Boga - zwrócił się do zebranych na polach lednickich.Kolejnym ważnym gościem tegorocznej Lednicy miał być prezydent Lech Kaczyński, który jednak, ze względu na wybory zrezygnował z przyjazdu na Spotkanie Młodych. Do zgromadzonych wysłał list, w którym zapewniał, że na kolejnej Lednicy w 2010 r. pojawi się już na pewno.Tysiące osób zgromadzonych pod Bramą Rybą wysluchało również tradycyjnego przesłania papieża. Benedykt XVI przypominał, ze wybór Chrystusa, jako najwyższej wartości w życiu człowieka, powinien być świadomy i jak najczęściej odnawiany.

Tych słów papieża wysłuchali m.in. Marek i Ania, którzy na Spotkanie Młodych przyjechali spod Częstochowy.

- Jesteśmy tu już po raz trzeci, choć także po raz pierwszy po dłuższej przerwie. Byliśmy bowiem na II i III Spotkaniu. Lednica przez ten czas mocno się zmieniła. Jest zdecydowanie więcej osób niż kiedyś. Niektórzy niestety nie do końca wiedzą po co tu przyjeżdżają. Jednak większość młodych osób pojawia się na Lednicy po to, aby się pomodlić, w skupieniu porozmawiać z Bogiem. To było dziś widać chociażby podczas mszy św.Słowa o potrzebie modlitwy potwierdziła Iwona, która na Lednicę wybrała się po raz pierwszy. - O Spotkaniu słyszałam wcześniej tylko od koleżanki. Dotychczas chodziłam na pielgrzymki do Częstochowy, teraz postanowiłam spróbować także czegoś nowego. I nie żałuję, że tu jestem! Szkoda tylko, że pogoda nie wytrzymała do końca. A rano było tak słonecznie...

By zobaczyć zdjęcia wystarczy kliknąć w mianiaturkę w galerii poniżej

Przeczytaj także:

Jedzie pociąg z daleka... na Lednicę

Wielu młodych ludzi dotrze na Spotkania Młodych na Lednicy specjalnym pociągiem św. Jacka. Z pielgrzymami pojedzie nasz dziennikarz. Śledźcie relację z przejazdu na MMPoznan.pl.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!