Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Letnie wyprawy - jak się spakować?

Joanna Błaszkowska
Joanna Błaszkowska
Co trzeba koniecznie zabrać w wakacyjną podróż, czego absolutnie nie brać i jak się spakować? Prezentujemy poradnik poznańskich podróżników - Agnieszki Sokolnickiej i Jacka Stanisławskiego.

1. Przed spakowaniem się należy sporządzić listę. Najlepiej długą, żeby móc z niej później wykreślać rzeczy niepotrzebne. Jeśli przygotuje się krótką listę, poźniej zaczyna się na chybił trafił wrzucać do prawie pustego plecaka zupełnie niepotrzebne rzeczy, i na koniec bagaż waży 20 kg. Lepszy jest więc długi spis, z którego można wiele rzeczy wyeliminować.

2. Zabieramy z sobą jak najmniej kosmetyków! Ważą dużo, a w trakcie letniej wyprawy nie potrzebujemy ich wiele. Jeśli wybieramy sie w podróż w dwójkę, nie ma sensu braćna przykład dwóch butelek szamponu czy żelu pod prysznic ani dwóch tubek pasty do zębów. Jedna starczy przecież dla obojga.

3. Przydatne w każdych warunkach są kurtki goretexowe i polary. Na przykład w górach przy ciepłej pogodzie wystarczy taka kurtka i T-shitr, a kiedy robi się zimno, wkładamy pod spód polar. Jedno i drugie mało waży i szybko schnie. Nadaje się i w góry, i na wyprawę rowerową.

4. Podczas podróży może przydać się latarka. Warto zaopatrzyć się w tzw. czołówkę, gdyż używając jej ma się wolne ręce.

5. Dla tych, którzy nie chcą stołować się w restauracjach: bierzemy kaszki do zalania wrzątkiem, bakalie, suszone owoce, batony zbożowe łączone miodem, zupki w proszku i granulat sojowy. Można się tym żywić przez cały dzień, wystarczy tylko zagotować wodę, żeby zalać kaszkę, zupę i granulat.

6. Pokruszone**zupki można włożyć do kubków** - w ten sposób oszczędzamy miejsce w plecaku.

7. Koniecznie należy wziąć ze sobą apteczkę! Powinne się w niej znaleźć bandaże elastyczne, plastry z gazą w różnych rozmiarach, gaziki LEKO (są lepsze niż woda utleniona, gdyż ona już 2 dni po otwarciu przestaje być utleniona), koc termiczny, środki przeciwbólowe i przeciwgrypowe oraz leki na biegunkę. Jeśli wybieramy się do kraju, w którym opieka merdyczna nie jest na najwyższym poziomie, warto wziąć ze sobą strzykawki i igły, żeby w razie potrzeby dać je lekarzowi.

8. Jeśli jedziemy w góry, czapka i rękawiczki przydają się nawet latem!

9. Najcięższe rzeczy należy spakować na sam dół plecaka. Jeśli są u góry, bagaż przechyla się do tyłu, oczywiście ciągnąc w tę stronę również osobę, która go dźwiga.

10. Na samym wierzchu plecaka powinny znajdować się kurtka przeciwdeszczowa i polar. Jeśli nagle zacznie padać i pogoda się ochłodzi, raczej nie będzie czasu na wyjmowanie z plecaka wszystkiego, co przygniata umieszczone na samym dole najpotrzebniejsze rzeczy.

11. Plecak nie powinien ważyć więcej, niż 15 kg (w przypadku pań) lub 20 kg (w przypadku panów).
Jeśli skorzystamy z powyższych rad, noszenie plecaka nie będzie katorgą, i nie popsujemy sobie wakacji przez to, że w naszym bagażu brakować będzie najpotrzebniejszych rzeczy, za to pełny będzie on takich, których w ogóle nie wykorzystamy.

Wszystkim wyruszającym na letnią wyprawę redakcja MM Poznań życzy szerokiej drogi!

Przeczytaj także:

Jak kupić dobry plecak?

Wywiad z Agnieszką Sokolnicką i Jackiem Stanisławskim

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto