- Od ponad 20 lat choruję na łuszczycę krostkową. W rodzinie nikt nie ma tej choroby. Smaruję zajęte miejsca różnymi maściami, ale niestety, po krótkim czasie choroba powraca.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
- Od ponad 20 lat choruję na łuszczycę krostkową. W rodzinie nikt nie ma tej choroby. Smaruję zajęte miejsca różnymi maściami, ale niestety, po krótkim czasie choroba powraca. Co jest przyczyną łuszczycy, jak sobie pomóc? Czy przy tej chorobie można się opalać?

Przyczyna łuszczycy nie jest znana. Choruje na nią 400 tysięcy Polaków, a w całym świecie przypadłość ta dotyczy 2% populacji. Schorzenie to nie jest niebezpieczne, ale bardzo uciążliwe i szpecące.

Przy zdrowej skórze następuje harmonijna wymiana komórek - stare złuszczają się wraz z całym naskórkiem, a w to miejsce wprowadzone zostają nowe. Natomiast przy łuszczycy brakuje tej harmonii. Nowe komórki są wytwarzane zbyt szybko i rogowacieją, tworząc srebrne łuski, lub krostki z pęcherzykami.

Nie ma, jak dotąd, dość skutecznego lekarstwa na to schorzenie. Jeśli dotyczy ono niewielkich obszarów ciała, wystarczy właściwa dieta i pielęgnacja skóry. Trzeba zadbać, by w krwiobiegu był wysoki procent cynku, który jest odpowiedzialny za właściwy stan skóry. Trzeba też zwiększyć dostawę białek żywieniowych oraz witamin z grupy B. Magazynem cynku jest przede wszystkim czerwone mięso - wołowina, cielęcina. Również należy spożywać mięso wieprzowe, natomiast wystrzegać się sztucznie pędzonych, nasyconych hormonami i antybiotykami kurczaków. Wskazane jest spożywanie ryb. Dużo korzystnych dla skóry pierwiastków zawierają pestki dyni.

Samoleczenie w łagodnych przypadkach polega na regularnym smarowaniu zajętej skóry wazeliną lub tłuszczami roślinnymi. Można stosować mydło z płatków owsianych. Ulgę przynosi olejek z krwawnika lub kąpiel w wodzie z dodatkiem pół szklanki soli morskiej. Stosowanie maści czy kremów konsultujemy z lekarzem.

Bywa, że przy łuszczycy pomagają kąpiele morskie w połączeniu z umiarkowanym opalaniem. Pamiętajmy jednak, że przedawkowanie promieni słonecznych nasili chorobę.
W poważniejszych przypadkach obowiązkowo maszerujemy do dermatologa.

Na szczęście choroba ta, przy właściwym postępowaniu, może cofnąć się na miesiące, a czasem i lata.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!