Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

We wschodniej części Poznania, bezpośrednio na północnym brzegu Jeziora Maltańskiego powstaną „Termy Maltańskie” – kompleks sportowo-rekreacyjny, który znacząco wzbogaci ofertę turystyczną stolicy Wielkopolski.

„Termy Maltańskie” to kompleks sportowo-rekreacyjny, który powstaje we wschodniej części Poznania. Powierzchnia, jaką będzie zajmował kompleks basenów sportowych i rekreacyjnych wraz z parkingiem dla samochodów osobowych wyniesie 6,08 ha, zaś docelowo kompleks „Termy Maltańskie”, którego uzupełnieniem będzie budowa na przyległym terenie zespołu hotelowo–konferencyjnego obejmować będzie teren o powierzchni około 15 ha. Kompleks „Termy Maltańskie” położony będzie w unikalnym miejscu – bezpośrednio na północnym brzegu Jeziora Maltańskiego, ok. 3 km od centrum miasta. Dodatkową atrakcją będzie możliwość dojechania do „Term Maltańskich” (oprócz samochodem, autobusem i tramwajem) wąskotorową kolejką dziecięcą, kursującą do pobliskiego ZOO. Wzdłuż jeziora biegną deptak i droga rowerowa, które są często wykorzystywane przez sportowców, spacerowiczów i tych, którzy szukają możliwości czynnego wypoczynku.Projekt obejmuje budowę miejskiego zespołu olimpijskich basenów sportowych i rekreacyjnych wraz z odnową biologiczną, strefą saun i salą ćwiczeń, a także
z parkingiem na 485 miejsc. Inwestycja jest jednym z priorytetowych zadań Miasta Poznania. „Termy Maltańskie” będą składać się z dwóch części: rekreacyjnej
i sportowej.
Powierzchnia użytkowa obiektów wyniesie 30.022 m2, z czego przypadnie:
 na część sportową - 19.654 m2,
 na część rekreacyjną - 10.368 m2,
natomiast kubatura obiektu wyniesie 253.318 m3.
Z atrakcji obiektu, wyłączając zawody sportowe, będzie mogło korzystać jednocześnie ok. 700 osób.Część rekreacyjną stanowić będzie aquapark z atrakcjami wodnymi o powierzchni lustra wody wynoszącej 2.722,6 m2, takimi jak: zjeżdżalnie z efektami świetlnymi
i akustycznymi, rwąca rzeka, wodospady, sztuczna fala, hydromasaże, strefa saun - obejmująca różnego rodzaju i różnej wielkości sauny fińskie, lodowe i parowe, solaria. W aquaparku znajdą się również: brodzik dla dzieci, siłownie, kluby fitness, restauracje i bary oraz całoroczne baseny zewnętrzne o charakterze leczniczym.W części sportowej znajdą się baseny o łącznej powierzchni lustra wody wynoszącej 2.166,4 m2. Będą to: basen olimpijski o wymiarach 51,3 x 25 x 2 m, z dziesięcioma torami, basen z wieżą do skoków o wymiarach 31,12 x 25 x 5 m, basen do rozgrzewki o wymiarach 16,67 x 8 m, dwa małe baseny z hydromasażem. W skład tej części obiektu wejdą także: widownia na 3.900 miejsc, pomieszczenia do badań zawodników, pokoje sędziów, komisji technicznych i dziennikarzy, szatnie oraz sale konferencyjne, pomieszczenia administracyjne.

Opisywany Projekt został wpisany na listę przedsięwzięć, związanych z organizacją mistrzostw Europy w piłce nożnej EURO 2012, która stanowi załącznik do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 8 lipca 2008r. „W sprawie wykazu przedsięwzięć EURO 2012”.Zaprojektowano oddzielne wejścia do zespołu obiektów, zlokalizowane w części wschodniej – sportowej:
- dla widzów (kibiców) pływackich imprez sportowych – na piętrze,
- dla użytkowników basenów sportowych i rekreacyjnych – na parterze,
- dla zawodników – na parterze.

Projekt basenów sportowych zawiera najnowsze rozwiązania w zakresie planowania oraz eksploatacji tego typu urządzeń. Dotyczy to szczególnie koncepcji planistycznej pływalni oraz basenów, ogólnych stref dostępu oraz pomieszczeń komercyjnych,
a także koncepcji zaopatrzenia i usług dla odwiedzających, sytemu biletowego, zarządzania imprezami i programu imprez. Cechą charakterystyczną hali jest optymalna i funkcjonalna koncepcja, umożliwiająca efektywne zorganizowanie kompleksowego programu imprez oraz zapewniająca sportowcom oraz widzom komfort.W ośrodku będzie można zorganizować następujące imprezy sportowe:
- zawody pływackie na basenie 50-metrowym,
- zawody pływackie na basenie 25-metrowym (z wykorzystaniem ruchomego pomostu basenu),
- trening i przygotowanie na basenie do skoków,
- zawody w skokach do wody (również skoki synchroniczne),
- zawody w pływaniu synchronicznym,
- mecze piłki wodnej,
- gale pływackie.Basen sportowy, przystosowany do rozgrywania zawodów, odpowiada standardom światowym, europejskim i polskim oraz normom i wytycznym Międzynarodowej Federacji Pływackiej (FINA), Polskiego Związku Pływackiego oraz Międzynarodowej Federacji Sportu Akademickiego (FISU).

Na terenie aquaparku, poza basenami rekreacyjnymi, atrakcjami wodnymi dla dzieci, przewidziano umiejscowienie leczniczych basenów solankowych, wykorzystujących znajdujące się pod obszarem inwestycji wody geotermalne. Zespół rehabilitacyjny świadczyć będzie usługi z zakresu hydroterapii (masaże i kąpiele lecznicze) i fizykoterapii.


Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (4)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

M_E_G (gość)

Gdzie znajduje się link do wizualizacji basenu i aqua parku ?
Tytuł artykułu mówi przecież wyraźnie o wizualizacji.