Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marina przy poznańskim forcie [WIZUALIZACJE]

Kris
Poznańskie forty przejdą metamorfozę. Pisaliśmy o rozstrzygnięciu konkursu na ich zagospodarowanie. Wiemy jak będą wyglądały.

Uczestnicy konkursu musieli opracować koncepcję zagospodarowania fortów IX, VIIIa,V, IVa. O nagrodach dla twórców projektów już pisaliśmy. Wspomnijmy jedynie, że jurorom spodobał się wysoki poziom znajomości "techniki fortecznej" autorów projektu.

Do gustu przypadł im pomysł uruchomienia strzelnicy, odbudowy fortu IVa i postawienie nieopodal mariny. Dobre wrażenie wywarła także makieta twierdzy w forcie V.

Przypomnijmy, że w kwietniu 1828 roku król Fryderyk Wilhelm wydał decyzję o stworzeniu w Poznaniu potężnej twierdzy. Jeszcze w tym samym roku rozpoczęto budowę Fortu Winiary (Kernwerku), czyli cytadeli. Następnie przystąpiono do stopniowej realizacji pierścienia fortyfikacji okołomiejskich.

Autorstwo budowy twierdzy w Poznaniu przypisuje się gen. Karlowi von Grolmanowi (1777-1843). By sprostać zadaniom stawianym przez projektantów otwarto cegielnię nad Wierzbakiem, później na Ratajach i w Żabikowie. Wapna dostarczała fabryka królewska z Gorzowa Wlkp. Umocnienia miejskie wznoszono wg założeń francuskiego fortyfikatora markiza de Montalemberte'a.

Usytuowana na północnym obwodzie twierdzy cytadela posiadać miała od strony północnej cztery raweliny z własnymi kojcami i kaponierami, trzy bastiony z kurtyną, natomiast od południowej - cztery reduty. Budowę Cytadeli prowadzono w latach 1829-1869. Zlokalizowano ją na cyplu panującej nad miastem wysoczyzny winiarskiej. Cały kompleks fortyfikacyjny Cytadeli obejmował obszar ok. 100 ha.

Poczatkowo Cytadela zyskała miano twierdzy drugiej klasy by po rozbudowie w 1869 roku awansować o jedno oczko. Oczywiście nie zapomniano o mieście i już około 1840 roku zaczęto sypać kilkumetrowe wały otaczajace miejskie zabudowania.

Powstało też kilkanaście bram fortecznych i sporo fortów wewnętrznych. Po 1870 roku i wojnie francusko pruskiej uznano cała budowle za przestarzała i rozpoczeto budowę kolejnych fortów, ale tym razem ulokowanych pierscieniowo na zewnatrz miasta...

Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto