Maturzyści już żyją poniedziałkiem, gdy czeka ich egzamin dojrzałości z języka polskiego. W Internecie trwają gorączkowe wymiany "przecieków" i "pewniaków" dotyczących tematów i lektur.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Choć formuła matury zmieniła się kilka lat temu, cały czas największe emocje wzbudza egzamin dojrzałości z języka polskiego. Matematyką, historią, fizyką, czy WOS uczniowie przejmują się już mniej, ale polski wydaje się koszmarem spędzającym sen z powiek.  Maturzyści nie mogą spać po nocach, zastanawiając się, czy przypadkiem nie trafią akurat na tę jedną jedyną lekturę, której nie zdążyli przeczytać.

"Sprawdzone arkusze maturalne 2009 sprzedam"

W Internecie bez trudu trafimy na gorące wymiany typów na forach dyskusyjnych dotyczących tematów, które mogą pojawić się na poniedziałkowym egzaminie. Są nawet strony, których autorzy zapewniają, że po przesłaniu SMS-a za 3 zł udostępnią „pewne” i „sprawdzone” arkusze maturalne.

O ich autentyczności klienci przekonają się dopiero w poniedziałek, ale w przypadku trafienia tematów nie wiadomo, czy będą mieli się z czego cieszyć, bo zapewne przeciek szybko zostanie wychwycony.

Tematy maturalne z 2008 r.

Przypominamy Wam, że przed rokiem na maturze z języka polskiego pojawiły się „Lalka” Bolesława Prusa, „Oda do młodości” Adama Mickiewicza, „Któż nam powróci” Kazmierza Przerwy-Tetmajera. W tym roku na egzaminie próbnym trzeba było wykazać się znajomością „Ludzi bezdomnych” Stefana Żeromskiego, „Hymnu” Juliusza Słowackiego oraz „Czego chcesz od nas panie” Jana Kochanowskiego.         

Typy tematów na maturę 2009 z języka polskiego internautów

A na jakie tematy stawiają maturzyści na poniedziałkowym egzaminie? Oto garść typów, „sprawdzonych przecieków” i wróżb „pewniaków” zebranych z najróżniejszych forów dyskusyjnych:

"U nas też wszyscy typują Borowskiego i "Inny świat". Na pewno nie będzie "Lalki", bo była rok temu, więc nawet tego nie czytałam" (Trocha)

„Moja nauczycielka też wspominała, że nie pamięta kiedy ostatnio na maturze było coś z literatury wojennej i okupacyjnej. Przypominam także, że obchodzimy w tym roku 70. rocznicę rozpoczęcia drugiej wojny światowej” (Outcast)

"Nasza nauczycielka mówi, że może być "Wesele", bo dawno nie było - oby nie, bo to chyba jedna z gorszych lektur" (Krzychu)

„Moja nauczycielka twierdzi, że może być "Nad Niemnem", bo przecież dodali 2 fragmenty, które są dodatkowo obowiązkowe dla naszego rocznika” (Bambino9)

„Jeśli chodzi o lirykę na polskim podstawowym to nie trudno sie domyślić, co mogą dać. Zauważyłam, że ostatnio jest moda na manifesty. Był hymn Kochanowskiego, "Oda do młodości" Mickiewicza. Sądzę że możecie dostać "Koniec wieku XIX" Przerwy-Tetmajera." (malina19)

„Na podstawowym obstawiam „Wesele” - ważna lektura, polskiego autora, której w do tej pory nie było jeszcze na maturze. I może coś z XX wieku? Borowski, Mrożek, Krall, Camus." (Pinezka)

„"Dzisiaj z nauczycielką omawiałam jeszcze "Nad Niemnem", bo ma wrażenie, że może być rozmowa Andrzejowej Korczyńskiej z synem i Benedykta z synem, ponieważ to dodali teraz do informatora.” (PimboLowa)

Jak widać, dość regularnie przewija się „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej i „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. A jak typują maturzyści czytający MM Poznań? Podzielcie się swoimi typami.

Tu znajdziesz oficjalne arkusze egzaminacyjne z języka polskiego oraz odpowiedzi

Więcej o maturze 2009 w naszym serwisie maturalnym

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (3)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Mateusz (gość)

informacje. Jeżeli ktoś się chce czegoś dowiedzieć na temat matury, proszę pisać gg:2193621

roberttas2 (gość)

Pewne przecieki. Witam Państwa.Mam do zaoferowania testy
jakie będą na maturze w 2010 roku.Jeśli ktoś jest chętny
do współpracy to proszę pisać na mojego meila roberttas2@o2.pl

Czekam na poważne oferty.Pozdrawiam,Robert

pannanna

dobra rada. jako doświadczona (niegdyś) w maturalnych bojach, dam tegorocznym abiturientom dobrą radę- tym, że czegoś od lat nie było i nikt się tego- tematu, nie spodziewa i w tym roku, się nie sugerujcie, bo jak na ironię losu, to właśnie może się pojawić. taki właśnie przypadek miałam ja ileś lat wstecz ;) na szczęście była to współczesność- ostatnia epoka, jaką się na polskim przerabia, więc neurony miały jeszcze co nieco do przewodzenia ;D
powodzenia i połamania piór Wam życzę! :-)