Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała klucze punktowania odpowiedzi z ostatniego egzaminu maturalnego. Sprawdź ile punktów dostaniesz!

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Klucz punktowania odpowiedzi (KPO) to zbiór wskazówek dla egzaminatora. Każda wskazówka mówi mu, jak przekształcić daną odpowiedź ucznia w wynik liczbowy – taki, który można dodać do innych wyników i w ten sposób dojść do wyniku sumarycznego.

Bez klucza egzamin zewnętrzny nie istnieje. Jeśli każdy egzaminator na własną rękę
przyporządkowywałby odpowiedziom punkty, to wyniki uczniów byłyby nieporównywalne. Byłyby też niesprawiedliwe, bo zależałyby od łagodności lub surowości tego egzaminatora, do którego trafiła praca.

Jak powstaje klucz punktowania odpowiedzi

Klucz powstaje stopniowo. Pierwszą wersję tworzą autorzy zadań testowych. Druga powstaje tuż po egzaminie. Do Warszawy przyjeżdżają koordynatorzy egzaminatorów ze wszystkich komisji okręgowych i przywożą ze sobą próbki wypełnionych arkuszy egzaminacyjnych.

Podczas spotkania poddają pod dyskusję szczególnie kontrowersyjne, ale zgodne z poleceniem, odpowiedzi uczniów, za które na podstawie klucza nie da się jednoznacznie przydzielić punktów, i tak modyfikują klucz, by w końcu stało się to możliwe. Uzgodniony klucz może podlegać dalszym, nieznacznym modyfikacjom podczas oceniania prac egzaminacyjnych.

Jeżeli odpowiedź nie mieści się w kluczu

Egzaminator, który natrafia na odpowiedź niemieszczącą się w kluczu, ma obowiązek skonsultować ją z przewodniczącym zespołu egzaminatorów, ten zaś informuje o niej ekspertów w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Decydując się na modyfikację klucza, eksperci ogłaszają ją wszystkim egzaminatorom w kraju, tak by zachować jednolitość punktowania.

Klucz zawiera wskazówki ogólne, np. Zaleca się życzliwe ocenianie, czyli tolerowanie drobnych nieścisłości lub niejasności, ale zakazuje się nadinterpretacji, czyli przypisywania uczniowi wiedzy, która nie została ujawniona w odpowiedziach, oraz szczegółowe, dotyczące każdego zadania.

Publikowane klucze do zadań otwartych nie prezentują wszystkich możliwych poprawnych odpowiedzi, a jedynie najbardziej typowe. Uznawane są inne rozwiązania, jeśli ich poprawność merytoryczna nie budzi zastrzeżeń.

Klucze punktowania odpowiedzi  do zadań egzaminu maturalnego z przedmiotów:

biologia


chemia


fizyka i astronomia


geografia


historia


język polski


matematyka


wiedza o społeczeństwie


pozostałe przedmioty


Klucze punktowania odpowiedzi  do zadań egzaminu maturalnego z języków obcych nowożytnych:

język angielski

poziom podstawowy

poziom rozszerzony

dla absolwentów klas dwujęzycznych

dla osób niesłyszących


język francuski

poziom podstawowy

poziom rozszerzony

dla absolwentów klas dwujęzycznychjęzyk hiszpański

poziom podstawowy

poziom rozszerzony

dla absolwentów klas dwujęzycznychjęzyk niemiecki

poziom podstawowy

poziom rozszerzony

dla absolwentów klas dwujęzycznych

dla osób niesłyszącychjęzyk rosyjski

poziom podstawowy

poziom rozszerzonyjęzyk włoski

poziom podstawowy

poziom rozszerzonyZobacz nasz Serwis Maturzysty - relacje ze studniówek, przydatne informacje o maturze i o studiach w Poznaniu

Portal MM Moje Miasto w Twoim mieście: Bydgoszcz, Kraków, Łódź, Lublin, Trojmiasto, Silesia, Szczecin, Warszawa, Wrocław.
Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!