Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto Zdarzeń

Redakcja
Barak Kultury wychodzi w miasto. I będzie to „Miasto Zdarzeń” – artystycznych i naukowych. Od czwartku do soboty kultura z Baraku zagości na ulicach miasta.

Projekt „Miasto zdarzeń” realizowany dzięki współpracy Fundacji Barak Kultury z Zakładem Kultury Miasta Instytutu Kulturoznawstwa UAM jest sekwencją powiązanych ze sobą wydarzeń artystycznych i naukowych.

Festiwal angażuje do współpracy środowiska młodych poznańskich plastyków, performerów, aktorów i reżyserów oraz teoretyków kultury i sztuki. Tworzy platformę współpracy dla tych, których łączy zainteresowanie relacją miasta i sztuki.

„Miasto zdarzeń” zainauguruje  konferencja „Sztuka - kapitał kulturowy polskich miast” zorganizowana przez Zakład Kultury Miasta Instytutu Kulturoznawstwa UAM. Podczas sesji naukowej 14 maja zostanie podjęty problem istnienia miasta w sztuce i sztuki w mieście. Jak sztuka w przestrzeni miasta wpływa na społeczną wyobraźnię i pamięć? Czy rewitalizacja to ‘recycling’ miasta? W jaki sposób sztuka może stanowić i kreować prawdziwy kapitał miasta? Relacje między tradycją, aspiracjami i możliwościami samej przestrzeni architektonicznej stanowią punkt wyjścia dla wielu interpretacji i rozpoznań.


Pracę Tomasza Kalitko - "Demonstracja" zobaczymy na wystawie WMiasto w Starej Drukarni

W tym samym dniu rozważania teoretyczne zostaną uzupełnione przez dwa happeningi. Pierwszy z nich przygotowany zostanie przez Kakofonikt, poznańską formację audiowizualną działająca od 2005 roku. Do akcji, happeningów i koncertów grupa wykorzystuje powstające na żywo lub przygotowywane wcześniej wizualizacje. Twórcy dotykają w swoich przedsięwzięciu problemu anonimowości miejskiego tłumu, a czynią to w charakterystycznej dla miasta, węzłowej przestrzeni, w przejściu podziemnym pod Rondem Kaponiera. I stąd też ironiczny tytuł akcji – KapofoNIKT.

Drugi happening zostanie zrealizowany przez Ba-Ku teatr. Formacja powstała z potrzeby poszerzenia działalności fundacji Barak Kultury o inne formy aktywności. Do tej pory Barak Kultury był znany głównie z inicjatyw kulturalnych, takich jak cykle Wykładów Polifonicznych, Dni Kultury Prawosławnej oraz PanMickiewicz. Liderem grupy jest Przemek Prasnowski aktor, reżyser, animator kultury od wielu lat związany z Teatrem Strefa Ciszy. W ramach „Miasta Zdarzeń” Ba-Ku teatr zaprezentuje teatralno-muzyczną akcję „Romeo i Julia na ulicy św. Marcin” - happening na tłum kochanków, instrumenty dęte, live electronics i preparowaną ulicę Święty Marcin. Integralną częścią zdarzenia będzie muzyczna kompozycja przestrzenna autorstwa poznańskiego kompozytora Rafała Zapały.


Pracownia Zjawisk Teatralnych w O.T. Maski

15 maja zostanie otwarta wystawa „Pracownia Zjawisk Teatralnych”. Na ekspozycję złożą się prace studentów z ostatnich lat działalności pracowni o charakterze teatralnym, widowiskowym oraz filmowym. Spektakularnym elementem wystawy będzie instalacja  Piotra Tetlaka Płonąca Żyrafa. Ta praca dyplomowa artysty powstała pod kierunkiem Jarosława Maszewskiego.

Festiwal zamknie 16 maja wystawa „WMiasto”, która jest próbą rekonstrukcji współczesnego rozumienia i doświadczania miasta przez młodsze pokolenie artystów. Zestawiając ze sobą bardziej tradycyjne ujęcia i nowoczesne formy obrazowania, wystawa ukazuje miasto, jako miejsce zdarzeń, działań komunikacyjnych, które odnoszą się zarówno do jego przestrzeni, jak i „szaty informacyjnej”, wyrażanej przez znak, ikonę, kolor. Wystawa jest próbą ukazania współczesnego obrazu miasta rzeczywistego i istniejącego w świadomości artystów jego mapy mentalnej. Prace ukazują miejskie środowisko w procesie ciągłego stawania się i zamierania.

PROGRAM MIASTA ZDARZEŃ

14 maja

10.00 – 18.00 konferencja Sztuka - kapitał kulturowy miast polskich
Ogród Botaniczny UAM, ul. Dąbrowskiego 165

18.00 Kapofonikt/Kakofonikt - happening
Rondo Kaponiera

19.00 Ba-Ku teatr: Romeo i Julia na ulicy Święty Marcin - happening
ul. Święty Marcin (Akademia Muzyczna - Col. Minus)

15 maja

10.00-18.00 konferencja Sztuka - kapitał kulturowy miast polskich
Ogród Botaniczny UAM, ul. Dąbrowskiego 165

20.30 Wernisaż wystawy Pracownia Zjawisk Teatralnych
O.T. Maski al. Niepodległości 26
wystawa czynna do 17.05. w godz. 12-18

16 maja

21.00  wernisaż wystawyWMiasto
Stara Drukarnia, róg Roosvelta i Zwierzynieckiej
wystawa czynna do 20.05. w godz. 11-16

MM Moje Miasto Poznań jest patronem medialnym Miasta Zdarzeń

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto