Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mickiewicz, Fredro, Sienkiewicz, Prus. Narodowe czytanie klasyków

PRE
Archiwum NaM
Przed nami kolejny dzień Narodowego Czytania. Organizatorzy przedstawią towarzyskie życie Sienkiewicza i Prusa, przypomną znanych i nieznanych bohaterów.

Sobota, 5 września to okazja do wspólnego... czytania. Biblioteka Raczyńskich zaprasza wszystkich, którzy zechcą spotkać się z Wokulskim, Łęcką, Rzeckim. Dla wielu będzie to pewnie spotkanie ponowne. Ale Narodowe Czytanie to też okazja do poznania tych nieśmiertelnych bohaterów.

Czytanie rozpocznie się na tarasie Biblioteki Raczyńskich przy al. Marcinkowskiego, o godz. 13. Zainauguruje je prezydent miasta, Jacek Jaśkowiak. Następnie fragmenty Lalki będzie czytał Łukasz Chruszcz. "Poznaniaków znanych i nieznanych wspólne czytanie fragmentów powieści" nastąpi zaraz potem. Anna Jaworska i prof. Wiesław Ratajczak przygotowali też quiz, podczas którego każdy będzie mógł sprawdzić swoją wiedzę o Lalce. Studio-Teatr Castingowy mplusm zaprasza natomiast na spektakl pt. Lalki, obsesje i dusza w letargu zainspirowany powieścią Prusa.

W Herbaciarni będzie można zobaczyć "Dusze w niewoli", niemy film z 1930 roku. Powstał na podstawie rzadko wspominanego beletrystycznego debiutu Prusa, zapowiadał problematykę Lalki. Powieść rozpoczyna się od portretu człowieka pochopnie osądzonego i pogardzanego przez opinię publiczną.
Ambicja, samotność, skrywana uczuciowość to cechy bohatera Ludwika Lachowicza, które pozwalają mówić o jego podobieństwie do Wokulskiego. Ekranizacja z 1930 roku reklamowana była jako polska superprodukcja, a rola legendarnego Ludwika Solskiego (wówczas siedemdziesięciopięcioletniego!), w roli ojca głównego bohatera, do dziś wzbudza podziw.

Specjalne atrakcje przygotowało też Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza na Starym Rynku. O godz. 16. nastąpi oficjalne otwarcie wystawy Warszawa Sienkiewicza i Prusa. Będzie ukazywać klimat Warszawy z przełomu wieków XIX i XX, udokumentowany przez obydwóch pisarzy w ich publikacjach i w korespondencji. Na wystawę składają się zdjęcia Warszawy, miejsc związanych z pisarzami, instytucje, ulica warszawska, jej moda i życie towarzyskie. Dodatkowo fragmenty Lalki przeczyta tam Zbigniew Grochal, aktor Teatru Nowego.
Wstęp bezpłatny.

Czytaj też: Festyn Archeologiczny w Biskupinie "Smaki przeszłości” startuje 12 września [PROGRAM]

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto